Si Luajti Rusia Në EURO

Pjesa e fundit e Kampionatit Evropian të Futbollit 2012 filloi në Varshavë më 8 qershor dhe do të përfundojë më 1 korrik në Kiev. Sidoqoftë, ekipi kombëtar rus u tërhoq nga turneu në 16 qershor. Historia e pjesëmarrjes së saj në këtë kampionat filloi që ditën e parë, rusët e parë, së bashku me polakët, lëshuan largimin e tyre, pasi kishin arritur të zhvillonin vetëm tre takime të fazës së grupeve të garës.

Si luajti Rusia në EURO 2012

Skuadra jonë filloi performancën e saj në Euro 2012 në Wroclaw, ku gati 41 mijë spektatorë ishin personalisht të pranishëm në lojën e saj me ekipin Çek. Ata nuk u zhgënjyen - pesë gola u shënuan në stadiumin Meisky atë ditë, katër prej tyre u shënuan nga ekipi ynë. Golat u shënuan nga Alan Dzagoev (dy herë), Roman Shirokov dhe Roman Pavlyuchenko. Rusët morën një avantazh mjaft të rehatshëm prej dy golave në mesin e pjesës së parë, por menjëherë pas fillimit të pjesës së dytë, çekët (Vaclav Pilar) ulën diferencën e rezultatit. Trajneri i ekipit tonë, Dick Advocaat, në minutën e 73-të të lojës, zëvendësoi sulmuesin Alexander Kerzhakov me kolegun e tij Pavlyuchenko. Gjashtë minuta pas kësaj, së pari Dzagoev, dhe pastaj Pavlyuchenko, më në fund zyrtarizuan avantazhin e ekipit kombëtar rus ndaj ekipit çek me rezultat 4: 1.

Futbollistët tanë luajtën ndeshjen e dytë katër ditë më vonë në Stadiumin Kombëtar të Varshavës, ku kundërshtari i tyre ishte ekipi vendas. Dhe në këtë lojë, Alan Dzagoev shënoi një gol të shkëlqyeshëm pas një goditjeje të lirë nga kapiteni i kombëtares ruse, Andrei Arshavin. Kjo ndodhi tetë minuta para fundit të pjesës së parë të takimit dhe dymbëdhjetë minuta pas fillimit të pjesës së dytë, Jakub Blaschikowski jo më pak bukur e dërgoi topin në portën e Vyacheslav Malafeev. Në minutën e 70-të, Avokati përsëri zëvendësoi Kerzhakov me Pavlyuchenko, por, ndryshe nga ndeshja e mëparshme, kjo nuk solli rezultate, siç bëri zëvendësimi i Dzagoev me Marat Izmailov 10 minuta më vonë. Takimi përfundoi me një barazim 1: 1.

Ndeshja e tretë e rusëve u zhvillua në të njëjtin stadium, i cili u mbush përsëri me pothuajse 56 mijë spektatorë. Rivali i fundit i ekipit tonë në këtë kampionat ishte ekipi kombëtar i Greqisë. Goli i vetëm në këtë takim u shënua nga Greku Giorgos Karagounis, kur koha e shtuar në gjysmën e parë të takimit tashmë po kalonte. Këtë herë, avokati kreu zëvendësimin e zakonshëm të Kerzhakov me Pavlyuchenko shumë më herët, gjatë pushimit të takimit. Sidoqoftë, as ky zëvendësim, as paraqitja e një sulmuesi tjetër, Pavel Pogrebnyak, në vend të mesfushorit Denis Glushakov, dhe as paraqitja në fushë në vend të mbrojtësit Anyukov, një tjetër lojtar sulmues - Izmailov - nuk ndryshoi rezultatin e ndeshjes. Rusët humbën 0: 1 dhe ranë nga turneu, duke përfunduar të tretët në Grupin A.