Lojërat Olimpike Dimërore 1932 Në Lake Placid

Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 1932 u mbajtën në Shtetet e Bashkuara, në Lake Placid dhe u bënë Lojërat e para Olimpike që u mbajtën në Amerikën e Veriut. Ato ndodhën gjatë krizës financiare globale, prandaj ishin dukshëm inferiore ndaj atyre të mëparshme për sa i përket numrit të vendeve pjesëmarrëse dhe numrit të atletëve.

Lojërat Olimpike Dimërore 1932 në Lake Placid

Lojërat Olimpike Dimërore filluan të mbaheshin në vitin 1924, gara e Lake Placid ishte e treta në historinë e tyre. Kriza financiare botërore ka lënë një gjurmë të dukshme në mbajtjen e tyre, numri i atletëve dhe vendeve pjesëmarrëse është ulur ndjeshëm në krahasim me Lojërat e 1928. Gjithsej 252 atletë nga 17 vende morën pjesë në lojëra, me 150 atletë që përfaqësojnë dy vende - SHBA dhe Kanada.

Në Olimpiadën e tretë Dimërore, u prezantuan disiplina të tilla sportive si bobsleigh, patinazh i shpejtë, ski ndër-vend, kombinim nordik, kërcim skijimi, hokej dhe patinazh artistik. Curling dhe gara me sajë qen u treguan si sporte demonstruese.

Nuk kishte përfaqësues të Bashkimit Sovjetik në këto lojëra; ata filluan të merrnin pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore vetëm në 1956. Vendin e parë në ngjarjen ekipore e fituan atletë nga SHBA me 6 medalje ari, 4 argjendi dhe 2 bronzi. Vendi i dytë shkoi për Olimpianët nga Norvegjia: 3 medalje ari, 4 argjendi dhe 3 bronzi. Vendin e tretë e zunë suedezët me një medalje të artë dhe dy argjendi. Në total, përfaqësuesit e dhjetë vendeve fituan medalje olimpike.

Vetëm katër skuadra morën pjesë në turneun e hokejve - ekipet kombëtare të SHBA, Kanada, Gjermani dhe Poloni. Për herë të parë, ndeshjet u mbajtën në një shesh patinazhi të mbyllur, ekipi kanadez u bë kampion olimpik, vendi i dytë shkoi për atletët nga SHBA, e treta u fitua nga Gjermania.

Në pistën e bobsleigh, amerikanët nuk kishin asnjë të barabartë, ata morën të gjithë ari, një argjend dhe një bronz nga dy setet e medaljeve të luajtura. Atletët nga Shtetet e Bashkuara performuan njësoj mbresëlënëse në patinazhin e shpejtë, duke marrë ar në të katër distancat.

Në skive për ski malore, beteja kryesore për medaljet u zhvillua midis suedezëve, finlandezëve dhe norvegjezëve. Në garën e shkurtër prej 15 kilometrash, suedezët morën ar dhe argjend, finlandezët shkuan në bronz. Në maratonën 50 km, skiatorët nga Finlanda fituan ar dhe argjend, dhe Norvegjezët morën bronz. Më në fund, në ngjarjen nordike të skive, i gjithë podiumi shkoi për atletët nga Norvegjia. Ata gjithashtu mbretëruan në kërcimin e skive, pasi kishin fituar të tre medaljet.

Karl Schaeffer nga Austria fitoi arin në patinatorët e artit në patinazhin për meshkuj, Sonya Henie nga Norvegjia fitoi midis grave. Në patinazhin në çift, ari shkoi për André Brunet dhe Pierre Brunet.