Çfarë Fitoresh Dhe Zhgënjimesh I Sollën Olimpiadat Ekipit Kombëtar Rus

Më 12 gusht, Lojërat Olimpike XXX përfunduan, të cilat treguan shumë gjëra interesante, hapën kampionë të rinj dhe kënaqën publikun me një shfaqje madhështore në nder të hapjes dhe mbylljes së kësaj ngjarjeje sportive. Për secilën skuadër, kjo Olimpiadë është bërë e veçantë në mënyrën e vet. Ajo gjithashtu solli fitoret dhe zhgënjimet e saj në ekipin kombëtar rus.

Çfarë fitoresh dhe zhgënjimesh i sollën Olimpiadat 2012 ekipit kombëtar rus

Pjesëmarrja e atletëve rusë në Lojërat Olimpike solli shumë surpriza si për veten, ashtu edhe për tifozët e tyre. Shumica e fitoreve dhe humbjeve ishin të papritura për të dy palët. Dhe, përkundër vendit të katërt në tabelën përfundimtare të lojërave, rusët paraqitën mirë, duke sjellë me vete 24 medalje të arta, 26 medalje argjendi dhe 32 bronzi.

Medaljet e para të arta të vendit tonë, që ekipi i xhudos solli në thesar, u bënë një fitore e mahnitshme. Ari i parë u fitua nga Arsen Galstyan nga Krasnodar, i cili mundi japonezin Hiroaki Hiraoku në finale në vetëm 40 sekonda. Medaljen e dytë të artë e fitoi Mansur Isaev dhe e treta - Tagir Khaibulaev.

Fitorja e ekipit të volejbollit për meshkuj, e cila fitoi të artën në luftën kundër ekipit brazilian, u kujtua gjithashtu për të gjithë. E cila është veçanërisht e këndshme, pasi hera e fundit që ekipi kombëtar i BRSS fitoi këtë garë ishte në 1980.

Më pak të papritura, por jo më pak të këndshme ishin medaljet e arta të atletëve tanë në not të sinkronizuar, individuale përreth (Evgenia Kanaeva) dhe 20 km në këmbë garën - Elena Lashmanova përfundoi në këtë garë me një rezultat rekord - 1: 25.02. Por medalistja e artë në hedhjen e çekanit Tatyana Lysenko u befasua nga rekordi i vendosur nga hedhja e parë. Arritja e tij është 78, 18 metra.

Dhe medalja e bronztë e fituar nga basketbollistët rusë ishte veçanërisht e këndshme. Pasi kishin mundur ekipin kombëtar argjentinas në ndeshjen për vendin e tretë, ata u ngjitën në podium për herë të parë në historinë e Lojërave Olimpike.

Sportistët tanë ishin të pasuksesshëm në gjuajtje dhe skermë, ku pothuajse gjithmonë merrnin çmime më parë. Ekipi i volejbollit për femra gjithashtu nuk i përmbushi pritjet, kufiri i të cilave ishte çerekfinalet dhe loja me kombëtaren braziliane.

Një situatë e ngjashme ndodhi me ekipin e hendbollit për femra, i cili fitoi të artën në Lojërat Olimpike të Pekinit. Ajo gjithashtu arriti vetëm në çerekfinale. Mundësit e stilit të lirë nuk ishin të kënaqur me lojën. Dhe, sigurisht, zhgënjimi kryesor ishte medalja e bronztë e Mbretëreshës së Ajrit Elena Isinbayeva.