Triumfi I Rrugës Së Shkurtër Ruse Në Olimpiadën E Soçit

Atletët rusë ishin në gjendje të merrnin dy medalje në të njëjtën kohë në pistën e shkurtër, ky ishte një triumf i vërtetë për ekipin kombëtar.

Rusët kanë ar dhe argjend

15 Shkurt u bë një nga ditët më të suksesshme për ekipin rus në Lojërat Olimpike të Soçit. Veçanërisht të kënaqur ishin Victor An dhe Vladimir Grigoriev, të cilët me dinjitet fituan medalje ari dhe argjendi, përkatësisht, në pistën e shkurtër.

Ky sport doli të ishte më i suksesshmi për ekipin kombëtar rus, sepse pikërisht në të atletët tashmë kanë mbledhur një seri të plotë medaljesh. Kjo është një meritë e madhe e Victor Ana, pasi ai tashmë po sjell medaljen e dytë në koleksionin e ekipit kombëtar. Victor dhe Vladimir në garën e fundit vrapuan si udhëheqës, duke zëvendësuar në mënyrë periodike njëri-tjetrin dhe nuk i lanë rivalët e tjerë të kalonin para vetes, duke siguruar kështu dy vendet e para.

Interesante, ekipi i pistës së shkurtër që luan për Rusinë është ndërkombëtar. Në të vërtetë, në të kaluarën, Victor An luajti për ekipin kombëtar Korean dhe tregoi rezultate të mira (tre çmime olimpike të dinjitetit më të lartë). Por më vonë, atleti u lëndua rëndë dhe duhej të rikuperohej, por ai nuk arriti të kthehej në ekipin e tij kombëtar, kështu që ai vendosi të provonte forcën e tij në Rusi.

Vladimir Grigoriev, i cili fitoi argjendin në shesh patinazhi Iceberg në Soçi, gjithashtu më parë ka luajtur për një vend tjetër - Ukrainën. Sidoqoftë, atleti dëshironte të përmirësonte performancën e tij dhe filloi stërvitjen në Rusi në mënyrë që të arrijë vende më të larta në gara ndërkombëtare. Trajneri kryesor i ekipit të pistës së shkurtër është francezi Sebastian Croes. Një tandem i tillë ndërkombëtar doli të ishte mjaft i suksesshëm.