Belgjikë - Algjeri: Si Filluan Rivalët E Rusisë Në Kupën E Botës

Më 17 qershor, në Kupën e Botës në Brazil, do të fillojnë ndeshjet e Grupit H, në të cilat do të luajë ekipi kombëtar rus. Të parët që hynë në fushën e stadiumit në Belo Horizonte ishin ekipet kombëtare të Belgjikës dhe Algjerisë.

Belgjikë - Algir_

Në stadiumin Mineirao, rreth 65,000 spektatorë panë një ndeshje shumë interesante dhe emocionuese. Kombëtarja belge para fillimit të turneut ishte një "kal i errët" - një ekip nga i cili mund të presësh shumë. Kjo nuk është rastësi, pasi belgët kanë një brez të shquar të lojtarëve që luajnë në klube të larta në Itali, Angli dhe kampionate të tjera evropiane.

Pjesa e parë u dominua nga evropianët, por këta të fundit nuk arritën të krijonin raste super të rrezikshme në portat e Algjerisë. Afrikanët ishin në gjendje jo vetëm të mbronin golin e tyre, por edhe të shënonin topin. Feguli shndërroi një goditje dënimi në 25 minuta. Algjeria kaloi në avantazh dhe afrikanë të shumtë në stadium dhe para ekraneve televizive filluan të gëzoheshin. Pjesa e parë përfundoi ashtu - me një avantazh minimal për Algjerinë.

Në gjysmën e dytë të takimit, ekipi kombëtar belg u përmirësua ndjeshëm, duke treguar epërsinë e tyre në klasë. Mark Wilmots bëri të tre zëvendësimet, të cilat ishin të destinuara të luanin një rol vendimtar. Pjesa e dytë e pjesës ishte në sulme me cilësi të lartë dhe të mprehtë të evropianëve, dhe në minutën e 70-të lojtari i Manchester United dhe skuadrës belge Fellaini dërgoi topin në portë pas një shërbimi të shkëlqyeshëm në zonën e penalltisë. E rrumbullakët goditi traversën dhe kaloi vijën. Qëllimi doli të ishte shumë i bukur.

Pasi u shënua goli, belgët rritën edhe më shumë ritmin e tyre. Vetëm 10 minuta më vonë, në një kundërsulm shembullor në disa pasime, belgët i dhanë topin lojtarit të Napolit, Dries Mertens, i cili gjuajti në mënyrë të parezistueshme në portë. Lojtari zëvendësues shënon përsëri. 2 - 1 u drejtuan nga Evropianët.

Në fund të ndeshjes, Belgjika mund të kishte shënuar më shumë, por rezultati në tabelë nuk ka ndryshuar. Evropianët ishin në gjendje të kthejnë rrjedhën e ndeshjes në favor të tyre, duke konfirmuar tendencën e Kupës së Botës që një gol i shënuar ende nuk zgjidh asgjë. Një tjetër fitore me vullnet të fortë në kampionat, dhe Belgjika po fiton tre pikët e para në Grupin H, dhe ekipi kombëtar i Algjerisë ka treguar se është një rival shumë pa kompromis, me të cilin është e vështirë të luajnë për mjeshtrat e njohur.