Si Luajti Ekipi Kombëtar Rus Me Algjerinë Në Kupën E Botës Në Brazil

Për shumë tifozë të futbollit rus, ndeshja vendimtare në Kupën e Botës në Brazil ishte loja midis skuadrës së Rusisë dhe Algjerisë. Takimi u zhvillua në qytetin e Curitiba më 26 qershor. Kombëtarja e Capello kishte nevojë për një fitore për të vazhduar në playoff.

Porajenie_Rossii_

Loja mes Rusisë dhe Algjerisë filloi me një lajm të mirë për tifozët rusë. Tashmë në minutën e 6-të, pas prurjes së mrekullueshme të Kombarov nga krahu i majtë, Kokorin dërgoi topin në kokën e nëntë të portave afrikane. Qëllimi doli të ishte shumë i bukur.

Pas golit, rusët u përpoqën të kontrollonin topin më shumë, por kjo nuk çoi në momente të rrezikshme. Gjysma e dytë e pjesës së parë tashmë ka kaluar me një avantazh të lehtë të afrikanëve. Lojtarët e Algjerisë, kryesisht, u përpoqën të fshikullonin rrezikun në portat e Rusëve pas pjesëve të vendosura. U bë e habitshme që rusët po humbnin topa kali pa pushim. Afrikanët goditën me kokë rrezikshëm dy herë në portën e kundërshtarit. Për herë të parë Akinfeev mori topin, në përpjekjen e dytë lojtari afrikan humbi qëllimin. Të gjitha këto ishin thirrje të rrezikshme për rusët.

Loja sulmuese e ekipit rus në pjesën e parë nuk u shtua. Nuk ka absolutisht asgjë për të kujtuar përveç qëllimit. Kah fundi i pjesës së parë të takimit, të dy skuadrat u grindën shumë, ishte e qartë se në disa momente lojtarëve u mungonte aftësia. Kjo është arsyeja pse shikuesit panë shumë pak sulme të rrezikshme.

Pjesa e parë e takimit përfundoi me një avantazh minimal 1 - 0 të rusëve, i cili nuk mund të kënaqte tifozët me një lojë paksa të mërzitshme.

Pjesa e dytë filloi me sulmet e rusëve. Samedov kishte një shans të mrekullueshëm, por mesfushori i kombëtares ruse nuk mundi të mposhtte portierin. Në atë kohë, tifozët rusë nuk donin të besonin se ky sulm do të ishte kërcënimi i fundit i rrezikshëm ndaj golit të Algjerëve.

Lojtarët afrikanë në gjysmën e dytë të takimit u përpoqën të krijonin një rrezik në portat e rusëve me prurje të kuajve në zonën e penalltisë. Në fund, kjo dha një rezultat. Pas standardit tjetër, shërbimi hyri në zonën e rreptësisë të rusëve. Akinfeev nuk e arriti topin në dalje, dhe Islam Slimani u bë një gjeni i lig për Rusinë. Afrikanët barazuan rezultatin. Barazimi 1 - 1 ishte tashmë në favor të Afrikanëve dhe ky rezultat mund t’i kthente Rusët në shtëpi. Goli u regjistrua në minutën e 60-të të ndeshjes.

Rusët kishin akoma gjysmë ore për të shënuar golin e fitores, i cili mund ta çojë ekipin rus në fazën e playoffit të turneut. Sidoqoftë, rusët nuk krijuan një sulm të vetëm jashtëzakonisht të rrezikshëm. Ne vetëm mund të kujtojmë goditjen e Kerzhakov, por portieri afrikan e ndau topin pa vështirësi.

Algjeria mbrojti 30 minutat e fundit të ndeshjes me të gjithë ekipin, duke ndërtuar disa linja mbrojtëse. Lojtarët rusë pa pushim nuk mund të bënin rrugën e tyre as në zonën e dënimit të Algjerianëve. Kishte shumë pak goditje në portë. E gjithë kjo paracaktoi rezultatin përfundimtar të takimit.

Bilbili i fundit i arbitrit kryesor të ndeshjes regjistroi rezultatin 1 - 1. Ky rezultat ishte një tjetër dështim për ekipin rus në turne të mëdha, sepse tani kombëtarja ruse po shkon në shtëpi.

Për fat të keq, edhe një herë duhet të deklarojmë dështimin e futbollistëve rusë për të treguar një nivel të mirë loje në turne të mëdha evropiane dhe botërore. Shumë ekspertë të futbollit do të deklarojnë unanimisht se Rusia përsëri nuk ka arritur të përmbushë pritjet, megjithëse tifozët neutralë mund të kundërshtojnë, sepse loja e rusëve ishte pikërisht në nivelin e tyre. Skuadra e Capello tashmë ka arritur sukses pasi hyri në kampionat vetë. Për momentin, për rusët, kjo është lartësia e mundësive.