Si Ishte Finalja E Wimbledon

Wimbledon është një nga katër garat e Grand Slam të tenisit që ekzistojnë që nga viti 1877 dhe mbahen çdo vit në periferi të Londrës me të njëjtin emër. Çdo vit tenistët më të mirë të planetit garojnë me njëri-tjetrin në mënyrë që të marrin titullin e nderit të fituesit në finale.

Si ishte finalja e Wimbledon 2012

Në 2012, turneu u mbajt tradicionalisht për 14 ditë, një muaj e gjysmë para të hënës së parë në gusht. Lojtarët e tenisit garuan për çmime në pesë lloje të Wimbledon: burra beqarë, femra beqare, dyshe mens, dyshe femra, të përziera (të përziera). Në turne dyshe dhe të përziera, partnerët nuk duhet të jenë banorë të të njëjtit vend, prandaj këto takime janë më të pëlqyera nga shikuesit.

Agnieszka Radwanska e Polonisë dhe Serena Williams Amerikane, emri i të cilëve është dëgjuar prej kohësh nga të gjithë adhuruesit e tenisit, arritën në finalen e turneut në Wimbledon 2012 për një të vetme. Ndeshja finale midis vajzave u zhvillua në dy faza, pasi ndeshja e parë duhej të ndërpritej për shkak të shiut të madh pas setit të parë, të fituar nga Williams me një rezultat 6: 1. Amerikani fitoi ndeshjen për herë të pestë me rezultat 6: 1 5: 7 6: 2.

Finalja e turneut për meshkuj ishte më dramatike, pasi gjashtë herë fituesi i Wimbledon nga Zvicra Roger Federer dhe Skocezi Andy Murray (i preferuari i audiencës lokale), i cili ishte reketi i dytë i botës dhe shpesh zinte vendet e dyta ose të treta në turneun Wimbledon, arriti në finale. Meqenëse burrat britanikë nuk kishin fituar kurrë një turne që nga viti 1938, shpresat e mëdha u lidhën me Murray. Sidoqoftë, Federer fitoi një fitore të jashtëzakonshme dhe u bë kampion shtatë herë i Wimbledon, kështu që ai përsëriti rekordin e legjendës së tenisit - Amerikan Pete Sampras. Rezultati i takimit është 4: 6, 7: 5, 6: 3, 6: 4.

Turneu në dyshe për femra ishte mjaft i parashikueshëm, pasi motrat Williams (Serena dhe Venus) ishin favoritët fillestarë. Ishin ata që, pasi i kaluan të gjithë rivalët në rrugën e tyre, arritën në finale, ku mundën ekipin kombëtar nga Republika Çeke të përfaqësuar nga Andrea Glavachkova dhe Lucy Gradetskaya. Rezultati përfundimtar i këtij turneu në Wimbledon është 7: 5 6: 4.

Fituesit e turneut në dyshe për meshkuj ishin ekipi i përzier që përbëhej nga përfaqësuesi i Britanisë së Madhe Jonathan Murray dhe atleti nga Danimarka Frederick Nielsen. Të dy lojtarët e tenisit fituan Wimbledon për herë të parë; në intervistat e tyre, të dy shpresojnë për bashkëpunim të vazhdueshëm. Me rezultat 4: 6, 6: 4, 7: 6, 6: 7, 6: 3, ata arritën të mposhtnin një tjetër kombëtar të përzier të përbërë nga Robert Lindstedt (Suedi) dhe Horia Tezeu (Rumani).

Fituesit e turneut të përzier ishin përfaqësuesit e Amerikës Lisa Raymond dhe Mike Brian, të cilët në finale mundën Elena Vesnina nga Rusia dhe Leander Paes nga India. Të gjitha finalet u shfaqën drejtpërdrejt në kanalet televizive sportive ruse (Eurosport, "Rusia 2").