Si Ishte Finalja E Euro

Kampionati Evropian UEFA 2012 ka marrë fund, duke konfirmuar se ishte e qartë për shumicën e atyre që ishin të interesuar në futboll para se të fillonte që brezi aktual i lojtarëve Spanjollë është më i forti në historinë e vendit. Ai nuk ka asnjë të barabartë jo vetëm në Evropë, por edhe në planet në tërësi. Spanjollët janë kampionët në fuqi të botës, dhe Euro 2012 është e treta me radhë që ata kanë fituar një turne të klasit botëror të futbollit.

Si ishte finalja e Euro 2012

Kampionati Evropian, i mbajtur këtë herë në Poloni dhe Ukrainë, përfundoi në Kiev, në stadiumin më të madh të turneut, i cili mblodhi më shumë se 63 mijë shikues për ndeshjen finale. Tifozët nuk ishin të zhgënjyer, katër gola për ndeshjet finale të turneve të tilla është një luks. Dhe megjithëse emocionet e tifozëve të kombëtares italiane nuk ishin pozitive, ekipi i tyre humbi nga kampioni në fuqi i botës në asnjë mënyrë në një mënyrë mbrojtëse të shurdhër karakteristike më parë e kësaj skuadre.

Goli i parë i ndeshjes u shënua nga ekipi spanjoll mjaft shpejt - në minutën e 14-të, Cesc Fabregas mundi mbrojtësin në krahun e djathtë dhe i dërgoi topin David Silva fuqishëm. Një nga disa përfaqësues të kampionatit anglez në këtë skuadër goditi me saktësi kokën e tij, e cila konsiderohet si një përbërës i fortë i lojës së klubeve britanike. Pas kësaj, italianët kishin ndoshta segmentin më të fortë të ndeshjes, duke luajtur në pozicion të barabartë me një kundërshtar, por nuk mundën të shënonin gol. Dhe katër minuta para pushimit, Spanja dyfishoi rezultatin - topi u përgjua në qendër të fushës dhe çoi menjëherë mbrojtësit në lëvizje të Jordi Alba. Mbrojtësi nominal i Spanjollëve, jo më keq se çdo sulmues, realizoi një dalje një me një me portierin, jo shumë, por padyshim duke dërguar topin në portë.

Në pjesën e parë, Giorgio Chiellini u dëmtua dhe italianët duhet ta zëvendësonin atë. Gjatë pushimit, trajneri i tyre - Cesare Prandelli - ndryshoi sulmuesin, dhe 12 minuta pas rifillimit të lojës ai bëri një ndryshim tjetër. Por Thiago Motta, i cili hyri në fushë, e la atë në një barelë pesë minuta më vonë dhe nuk mund të kthehej në lojë. Kufiri i zëvendësimeve u shterua dhe rezultati i ndeshjes pushoi të shkaktojë dyshime edhe në mesin e optimistëve famëkeq që mbështesin kombëtaren italiane - nuk kishte asnjë shans për të fituar dy gola nga ekipi spanjoll me dhjetë burra.

Duket se Spanjollët nuk ishin veçanërisht të etur për të përfunduar kundërshtarin, duke e mbështjellë topin për një kohë të gjatë në gjysmën e tyre të fushës ose në qendër të saj. Sidoqoftë, në minutën e 76-të, në fushë u shfaq Fernando Torres, përfaqësuesi i dytë i Premier League të Britanisë, i cili, pas 8 minutash, i mërziti edhe më shumë italianët. Pastaj Juan Mata hyri në fushë dhe gjithashtu dërgoi topin në portën e Gianluigi Buffon. Në rezultatin 4: 0 kjo lojë përfundoi, dhe më pas në të njëjtën fushë u zhvillua shpërblimi i ekipit kombëtar spanjoll, i cili konfirmoi titullin e saj i Kampionit të Evropës.