Si Ishte Finalja E Basketbollit Në Euroleague

Përmbajtje:

Në finalen e Basketbollit Euroleague 2011/2012, CSKA ruse, i cili mundi Panathinaikos (Greqi) në gjysmëfinale, u takua me grek Olympiacos, i cili mori një biletë për në ndeshjen finale pasi mposhti Barcelona (Spanjë). CSKA, të cilët patën të gjitha shanset për t'u bërë klubi më i mirë në Evropë, për herë të tretë në historinë e tyre, duke humbur një sulm vendimtar në sekondat e fundit të lojës, humbën ndaj Grekëve me një rezultat shumë sulmues 61:62.

Si ishte Finalja e Basketbollit në Euroleague 2012

Udhëzimet

Hapi 1

Në çerekun e parë CSKA ishte e fortë në mbrojtje. Ekipi i ushtrisë mori shumicën e pikëve nga zbatimi i dënimeve; kishte vetëm 2 goditje të sakta në sulm. Ndeshja kryesore e turneut filloi nga grekët, dhe së shpejti Pero Antic hapi rezultatin. Më tej, ushtari Ramunas Siskauskas barazoi pikët, por një goditje nga prapa harkut nga Vassilis Spanulis solli ekipin grek përpara me rezultatin 2: 5. Falë përpjekjeve të Milos Teodosic dhe Andrei Kirilenko, të cilët zbatuan dy gjuajtje të lira, ekipi rus doli përpara me rezultat 6: 5. Gjatë minutave të fundit, pasuan goditjet e sakta nga Kostas Papanikolaau dhe Alexey Shved, dhe Nenad Krstic shënoi tre nga katër gjuajtje të lira. Pushimi filloi kur rezultati ishte 10: 7 në favor të ekipit të ushtrisë.

Hapi 2

Në tremujorin e dytë CSKA vazhdoi të mbizotërojë. Olympiacos iu përgjigj goditjeve të sakta të Kirilenko, Krstic dhe Alexander Kaun dunk me dy gjuajtje të lira të realizuara nga Papanikolaou dhe një hedhje efektive nga Spanulis. Duke e çuar rezultatin në 16:11 në favor të tyre, ekipi i ushtrisë vazhdoi ofensivën: Teodosic bëri tre goditje tre pikësh radhazi. Reagimi i grekëve ishte dunk i Papanikolaou dhe një nga dy gjuajtjet e lira të Spanoulis. Sidoqoftë, kjo nuk ndihmoi për ta kthyer situatën, rezultati ishte 25:14. Kjo u pasua nga dy goditje të sakta nga lojtari i ushtrisë Dariusz Lavrynovych, gjuajtje efektive nga Kirilenko dhe Siskauskas. Grekët u përgjigjën me një gjuajtje prej tre pikësh nga Papanikolaou, një goditje e saktë nga Spanoulis dhe një nga dy gjuajtjet e lira të realizuara. Si rezultat, avantazhi i CSKA u rrit në 13 pikë. Në minutat e fundit, Lavrynovych shënoi një nga tre pikët e penalltive, dhe gjuajtja e Shved, e cila përkonte me sirenën e fundit, nuk u llogarit. Në fillim të çerekut të tretë, CSKA doli me një rezultat 34:20 në favor të tyre.

Hapi 3

Tremujori i tretë filloi me dy goditje të sakta nga Krstic, një gjuajtje produktive nga Antic dhe një shkëmbim i tre pikëve mes Teodosic dhe Papanikolaou. Pas dy gjuajtjeve të lira, të shënuara nga Antiç, goditjet me tre pikë të Spanulis, ushtarët Viktor Khryapa dhe Andrei Kirilenko ndoqën. Gjuajtjet e lira nga Spanulis dhe Antic dhe sulmet efektive që pasuan nga Siskauskas, Gordon dhe Shved çuan në rezultatin 53:34. Gjatë dhjetë minutave të fundit, grekët janë bërë dukshëm më aktivë dhe janë bërë më të sigurt në sulmin e tyre. Marco Keshel shënoi një nga dy gjuajtjet e lira, Spanoulis shënoi një goditje efektive dhe Evangilios Manzaris shënoi nga prapa harkut në sekondën e fundit. Kështu, çereku i tretë mbeti me grekët, dhe rezultati i përgjithshëm i ndeshjes ishte 53:40 në favor të CSKA.

Hapi 4

Në çerekun e katërt, grekët nuk lejuan t’u merret iniciativa dhe pas gjuajtjes së bërë nga prapa harkut nga Kostas Slukas dhe goditjes së Georgios Printezis, rezultati ishte 53:45. Më tej, sulmet e ushtrisë filluan të dështojnë njëra pas tjetrës. Sulmi efektiv i shumëpritur nga Siskauskas u përshkua nga dy gjuajtje të lira, të shënuara nga Printezis, dhe një tjetër gjuajtje e saktë. Rezultati i përgjithshëm i ndeshjes ishte 55:52. Në dy gjuajtje të sakta të lira, të kryera nga Krstic, dhe një hedhje efektive nga mburoja e Kirilenkos, grekët u përgjigjën me një gjuajtje të saktë nga Papanikolaou nga përtej harkut. Gjatë gjuajtjeve të lira në fund të çerekut të fundit, Teodosic dhe Kirilenko goditën një nga dy gjuajtjet, por Papanikolaou, i cili me sukses shndërroi tre nga katër gjuajtje të lira, ngushtoi diferencën në një pikë: rezultati ishte 61:60. Një sekondë para fundit të ndeshjes, Printezis hodhi topin në shportën e CSKA dhe i solli Olympiacos një fitore me rezultatin 61:62.