Sportet Olimpike Verore: Tenis

Paraardhësi i tenisit modern ishte tenisi në lëndinë, rregullat për të cilat u zhvilluan në 1858 në Angli. Në të njëjtën kohë, u krijua gjykata e parë. Tenisi u përfshi në programin e Lojërave Olimpike në 1896. Sidoqoftë, nga viti 1924 deri në 1988, nuk kishte gara në këtë sport në formatin e Olimpiadave.

Gara përfshin 2 kundërshtarë ose 2 palë lojtarë.

Lojtarët e tenisit duhet ta godasin topin në anën e kundërshtarit me një dallavere dhe të përpiqen ta bëjnë atë në mënyrë që kundërshtari të mos e godasë atë.

Loja fillon me një shërbim, e drejta për të cilën kalon nga një lojtar tenisi në tjetrin gjatë ndeshjes. Për të shërbyer topin, duhet të qëndroni prapa vijës së pasme në ndarës dhe ta dërgoni topin me dallavere diagonalisht në anën e kundërt të fushës. Topi nuk duhet të godasë rrjetat ose jashtë kufijve. Nëse kjo ndodh, atletit i bëhet një përpjekje e dytë. Sapo një nga lojtarët të marrë një pikë, serveri ndryshon.

Çdo pikë rrit rezultatin e lojtarit. Pas 0 vjen 15, pastaj 30 dhe 40. Për të fituar një lojë, duhet të fitoni 1 shërbim më shumë sesa kundërshtari juaj nëse ai ka 30 ose më pak pikë. Kur secili nga lojtarët ka 40 pikë, për të fituar, duhet të fitoni një avantazh prej 2 shërbimesh.

Nëse, pas një goditje tjetër përveç shërbimit, topi prek rrjetën dhe bie në fushën e lojtarit, një pikë i jepet kundërshtarit të tij.

Për të fituar një set, duhet të fitosh 6 ndeshje. Kur rezultati është 6: 5, luhet një lojë shtesë, nëse rezultati është 7: 5, seti konsiderohet i përfunduar. Kur secili lojtar ka 6 fitore në lojëra, luhet një barazim.

Në këtë rast, ndryshimi kalon nëpër dy shërbime. Ju duhet të shënoni të paktën 7 pikë me një avantazh prej 2 ose më shumë pikësh. Nuk ka kohë për barazim-pushim. Kjo zgjat derisa një nga atletët të fitojë. Pas çdo 6 pikësh, lojtarët ndryshojnë gjykatat.

3 ose 5 sete formojnë një ndeshje. Për të fituar ndeshjen, duhet të fitoni në 2 ose 3 sete, përkatësisht, për një ndeshje 3 dhe 5 sete.

Për një lojë të vetme, përdoret një fushë me një gjatësi prej 23,8 m dhe një gjerësi prej 8,2 m. Një rrjetë shtrihet përgjatë qendrës së saj, e cila ndan fushën në dy pjesë të barabarta. Lartësia e rrjetës në qendër është 91.4 cm, dhe lartësia e rafteve është 107 cm.

Pesha e topit, e cila hidhet nga lojtarët, varion nga 56.7 g në 58.5 g. Diametri i saj është afërsisht 6, 541-6, 858 cm.

Standardet e mëposhtme janë përcaktuar për raketat e tenisit: gjatësia e tyre nuk duhet të jetë më shumë se 73, 66 cm, dhe diametri është i pranueshëm deri në 31, 75 cm.

Gjatë garës, pjesëmarrësit janë të ndarë në mënyrë që 16 tenistët me vlerësimin më të mirë dhe lojtarët nga i njëjti vend të takohen me njëri-tjetrin sa më vonë të jetë e mundur.