Kupa E Botës Në Futboll: Rezultatet E Ditës Së Gjashtë Të Lojës

Më 17 qershor, tre ndeshje të tjera të Kupës së Botës u zhvilluan në fushat e futbollit të Brazilit. Të fundit që hynë në luftë ishin ekipet e Rusisë dhe Koresë së Jugut. Programi i ditës përfshiu edhe takime të tjera: Belgjikë - Algjeri dhe Brazil - Meksikë.

Shestoy_deny_

Ndeshja e parë e ditës së gjashtë të ndeshjes në Kupën e Botës FIFA në Brazil u mbajt në stadiumin Mineirao në qytetin e Belo Horizonte. Rivalët e ekipit kombëtar rus - Belgjika dhe Algjeria - hynë në fushë. Loja doli të ishte interesante dhe emocionuese, kishte një intrigë në ndeshje. Pas pjesës së parë, afrikanët kishin një avantazh minimal në rezultat. Ata fituan 1 - 0. Sidoqoftë, pas pushimit, yjet belge treguan klasin e tyre. Kombëtarja e Belgjikës jo vetëm që barazoi rezultatin, por gjithashtu fitoi një fitore me vullnet të fortë 2 - 1.

Brazilianët dhe Meksikanët në stadiumin Castelan në Fortaleza hapën programin e raundit të dytë të kampionatit botëror me ndeshjen e tyre. Heroi i vërtetë i takimit ishte portieri i kombëtares meksikane Guillermo Ochoa, i cili arriti të mbante të paprekur golin e ekipit të tij. Ochoa bëri disa pritje të mahnitshme që i veçuan ekipet. Rezultati përfundimtar 0 - 0 nuk është një dëshmi e një loje të mërzitshme. Dëshira për të treguar një futboll të shkëlqyeshëm për të dy ekipet ishte mjaft e qartë.

Për tifozët rusë, ngjarja kryesore e fillimit të kampionatit ishte debutimi i ekipit kombëtar rus në kampionatin botëror. Koreanët e paepur u bënë rivalë. Krahasuar me pjesën tjetër të ndeshjeve të ditës, loja doli të ishte e mërzitshme dhe ndryshonte qartë nga lojërat e tjera të ditës për sa i përket klasës për më keq. Përveç kësaj, gabimi i parë fatal i portierit u bë në kampionat. Fatkeqësisht, ishte Igor Akinfeev, i cili lëshoi topin nga duart e tij pas një goditjeje me distancë të gjatë. Sidoqoftë, rusët arritën të tërhiqeshin së bashku dhe barazuan rezultatin. Dallohet nga Alexander Kerzhakov, i cili erdhi si zëvendësues. Numrat përfundimtarë në tabelë janë 1 - 1, i cili nuk mund të kënaqë as Rusinë dhe as Korenë e Jugut.