Kupa E Botës Në Futboll: Rezultatet E Ditës Së Tretë Të Lojës

Më 14 qershor, katër ndeshje të rregullta të Kupës së Botës u zhvilluan në Brazil. Ekipet kombëtare të Kolumbisë, Greqisë, Uruguajit, Kosta Rikës, Anglisë, Italisë, Bregut të Fildishtë dhe Japonisë hynë në betejë. Dita e lojës paraqiti shumë momente dhe gola të bukur, falë të cilave kampionati botëror duket gjithnjë e më i gjallë.

Kupa e Botës 2014 në futboll: rezultatet e ditës së tretë të lojës

Takimi i parë i ditës së tretë të lojës në Kupën e Botës ishte rivaliteti midis Kolumbisë dhe Greqisë. Loja u zhvillua në stadiumin Mineirao në Belo Horizonte në prani të 57,000 spektatorëve. Kolumbianët kanë treguar se kjo skuadër është e gatshme për bëma sportive edhe pa drejtuesit e tyre. Fitorja e sigurt ndaj Greqisë me rezultatin 3 - 0 është një konfirmim i shkëlqyeshëm për këtë.

Qyteti brazilian i Fortaleza priti ndeshjen e dytë të ditës. Kampionët në fuqi të Amerikës së Jugut, Uruguajanët luftuan me Kosta Rikën. Ndeshja u zhvillua në arenën Castelan, e cila ka një kapacitet prej rreth 64,000 spektatorë. Rezultati i lojës mund të quhet me siguri ndjesia e parë e vërtetë. Amerikanët e Jugut, duke kryesuar në rezultatin 1 - 0, përfundimisht humbën 1 - 3.

Ndeshja e tretë e ditës së lojës pritej me padurimin më të madh. Kjo nuk është rastësi, sepse Anglia dhe Italia luajtën mes tyre. Stadiumi Amazonia në Manus ishte i nderuar që priti këtë ndeshje. Publiku pa betejën e ashpër të titanëve të futbollit botëror. Rezultati përfundimtar është 2 - 1 në favor të italianëve.

Takimi i fundit i ditës së tretë të lojës Cote d'Ivoire - Japonia u zhvillua në Recife në Arena Pernambuco. Tre gola u shënuan gjithashtu në këtë ndeshje. Pas largimit të ekipeve për pushim, rezultati në tabelë ishte 1 - 0 në favor të aziatikëve. Sidoqoftë, në pjesën e dytë, afrikanët kthyen rrjedhën e takimit në favor të tyre. Bilbili i fundit i gjyqtarit regjistroi fitoren e Ivorians 2 - 1.