Kupa E Botës Në Futboll: Rezultatet E Ditës Së Katërt Të Lojës

Më 15 qershor, në Kupën e Botës në Brazil, u zhvilluan tre ndeshje të rregullta të fazës së grupeve. Ekipet e grupeve E dhe F. hynë në luftë. Në tre ndeshje, u shënuan nëntë gola, gjë që konfirmon idenë e një fillimi të ndritshëm për Kupën e Botës.

argjentina_
argjentina_

Të parët që hynë në fushën e futbollit në ditën e katërt të lojës ishin ekipet kombëtare të Zvicrës dhe Ekuadorit. Ndeshja u zhvillua në kryeqytetin e Brazilit në një stadium me emrin e sulmuesit të madh të Amerikës së Jugut Garrinchi. Loja doli të ishte interesante, dhe denouement erdhi në sekondat e fundit. Evropianët rrëmbyen një fitore 2-1 në sulmin e fundit të ndeshjes. Duhet të theksohet se kjo është një tjetër fitore me vullnet të fortë, pasi Amerikanët e Jugut hapën rezultatin në ndeshje.

Francezët u ndeshën me Hondurasin në ndeshjen e dytë të programit të ndeshjes. Takimi përfundoi ashtu siç prisnin shumë. Franca fiton 3 - 0 me epërsinë e plotë në lojë. Në ndeshje, ishte një karton i kuq për lojtarin e Honduran, dhe Benzema për pak u bë autori i hattrick-ut të parë. Shtesat shënuan një nga golat e tij për portierin Honduran. Benzema mbeti me dy gola të shënuar.

Stadiumi i famshëm Maracanã priti ndeshjen finale të ditës. Kombëtarja e Argjentinës hyri në luftë. Kundërshtarët e dy herë kampionëve të botës ishin debutuesit nga Bosnja dhe Hercegovina. Argjentinasit mezi e kaluan rivalin me rezultatin minimal 2-1. Përfundimi i ndeshjes doli të jetë nervoz, boshnjakët patën një shans për të rikuperuar, por nuk patën mjaftueshëm deri në golin e dytë. Argjentina ishte duke udhëhequr 2-0, por humbi pjesën më të madhe të pjesës së dytë, duke humbur në 85 minuta.