Kush është Roman Vlasov

Mundësit rusë garuan me sukses në Lojërat Olimpike Verore XXX në Londër. Një nga medaljet e arta u fitua nga një atlet i ri Roman Vlasov. Ai fitoi një fitore në kategorinë e peshave deri 74 kg në një duel me një anëtar të kombëtares armene Arsen Julfalakyan.

Roman Vlasov shkoi në arin e tij Olimpik që nga fëmijëria. Ai lindi më 6 tetor 1990 në Novosibirsk. Që në moshë të vogël, djali u rrit pa baba. Ndonjëherë familja kishte probleme me paratë. Roman kujtoi se kishte ditë kur frigoriferi ishte bosh. Por vështirësi të tilla vetëm sa forcuan vullnetin e atletit. Motoja e tij ishte fraza nga romani kult i shkrimtarit të tij të preferuar, Ernest Hemingway: "Njeriu nuk u krijua për të pësuar humbje". Roman shpjegon se ai e percepton çdo dështim si një arsye për të marrë parasysh gabimet e tij dhe për t'i korrigjuar ato në të ardhmen.

Ndoshta kjo është arsyeja pse i riu sot konsiderohet si një nga mundësit më të fortë të stilit Greko-Romak. Dhe ai u soll në sektorin e sporteve nga vëllai i tij i madh Artem, i cili ishte i angazhuar në mundje, ishte një mjeshtër i sportit dhe fitues i kampionatit rus midis të rinjve në këtë sport. Roman kujton se si i vëllai i tha atëherë: "Ju patjetër do të jeni një kampion". Dhe kështu ndodhi, dhe Vlasov ka shumë tituj kampionë.

Për shembull, në vitin 2011 ai u bë medalist i artë i Kampionatit Rus të Mundjes Greko-Romake në Tyumen. Pastaj në të njëjtin vit ai fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Evropian në Dortmund. Duke nxjerrë përfundime nga gabimet e tij të bëra në këtë turne, Vlasov mori ari në Kampionatin Botëror në Stamboll në Shtator. Pastaj kishte turne të tjerë të suksesshëm, ku Roman u bë fitues. Përfshirë Kampionatin Evropian në 2012, ku atleti rus fitoi çmimin më të lartë.

Dhe tani, më në fund, një fitore e merituar në Lojërat Olimpike Verore në Londër. Menjëherë pas çmimit, Roman pranoi se ai nuk e kishte kuptuar ende plotësisht se ai ishte një kampion olimpik. Edhe pse ai shkoi në konkurs me shpresën për të marrë një medalje të artë. Vlasov tha se pas Lojërave Olimpike ai planifikon të pushojë pak dhe më pas të vazhdojë stërvitjen. Mbi të gjitha, ai duhet të shkojë në fitore të reja.