Kush është Kampioni Më I Ri Olimpik

Mosha ndikon në zhvillimin fizik të atletëve. Kulmi i formës sportive arrihet në moshën rreth 20 vjeç, dhe pas kësaj ka një rënie graduale. Sidoqoftë, ka shembuj të shfaqjeve të suksesshme të atletëve shumë të rinj dhe shumë të moshuar.

Kush është kampioni më i ri olimpik

Në të gjithë historinë e Lojërave Olimpike, kampioni më i ri është francezi Marcel Depayet. Ai fitoi medaljen e artë për ekipin kombëtar të Holandës në 1900, duke zbutur dyshen në garën e vozitjes. Drejtuesi i mëparshëm ishte shumë i rëndë, kështu që ai u zëvendësua nga një fëmijë. Mosha e saktë e saj është e panjohur, por, sipas historianëve, ajo ishte 8-10 vjeç në atë kohë.

Gjithashtu vlen të përmendet gjimnasti grek Dimitrios Lundras, i cili fitoi medaljen e bronztë në garën e hekurave të pabarabartë në 1896, në moshën 10 vjeç dhe 218 ditë.

Në mesin e grave, medalistja më e re e medaljes së artë olimpike është patinatorja me shpejtësi Kim Yun Mi nga Koreja e Jugut. Ajo fitoi stafetën e Short Track 1994 me ekipin e saj në Lillehammer.

Aktualisht, ka kufizime të qarta të moshës për pjesëmarrjen në Lojërat Olimpike, kështu që këta kampionë olimpikë do të mbeten më të rinjtë në historinë e konkursit. Për atletët midis moshës 14 dhe 18 vjeç, Lojërat Olimpike Rinore mbahen veçmas, megjithatë, fituesit e garave për të rinj kanë të drejtë të marrin pjesë në Olimpiadë së bashku me atletë të rritur.

Ka kufizime të ndryshme moshe për secilin sport olimpik. Për shembull, lojtarët e hendbollit nuk duhet të jenë më të rinj se 18 vjeç, dhe gjimnastët - 16 vjeç. Në asnjë nga sportet, kufiri i moshës nuk bie nën 14 vjeç. Në Lojërat Olimpike 2012 në Londër, notarja Lituaneze Ruta Meilutyte u bë kampionia më e re. Ajo fitoi fitoren e 100 metrave në gjoks në moshën 15 vjeç dhe 133 ditë, duke vendosur një rekord evropian.