Çfarë Vendi Zuri Rusia Në Renditjen E Medaljeve Të Lojërave Olimpike Në Londër

Lojërat e Lojërave Olimpike Verore XXX në Londër përfunduan në 12 Gusht 2012 dhe grupet e fundit të çmimeve të forumit sportiv u tërhoqën në të njëjtën ditë. Në tabelën përfundimtare të renditjes jozyrtare të medaljeve, Rusia doli të ishte pak më e ulët nga sa prisnin tifozët dhe ekspertët e sportit.

Çfarë vendi zuri Rusia në renditjen e medaljeve të Lojërave Olimpike në Londër

Para fillimit të lojërave, ekspertët besuan se Olimpistët Ruse, nëse nuk do të garonin me favoritët e padiskutueshëm - Amerikanët dhe Kinezët, do të zinin vendin e tyre menjëherë pas tyre. Sidoqoftë, kjo nuk ndodhi - Rusia mori një kohë të gjatë për të dalë nga vendi i saj në fund të dhjetë udhëheqësve më të mirë në renditjen e medaljeve dhe mori vijën e katërt në tabelën përfundimtare. Numri i përgjithshëm i çmimeve të fituara nga atletët tanë (83) është 10 herë më i lartë se rezultati i treguar në Lojërat Olimpike të mëparshme në Pekin. Ky është rekordi i tretë i Lojërave në Londër, vetëm gjashtë njësi prapa koleksionit të mbledhur nga atletët kinezë. Sidoqoftë, në renditjen e medaljeve, përparësia i jepet cilësisë së çmimeve dhe ekipi Olimpik Britanik ka më shumë vende të para prej ari sesa rusët - 29 kundrejt 24.

Më shpesh, atletët tanë u ngjitën në podium - në disiplina të ndryshme të këtij sporti ata fituan 18 çmime, 8 prej të cilave ishin të arta. Kontributi i dytë me më shumë medalje u dha nga gjimnastët (8 medalje), megjithëse vetëm Aliya Mustafina ishte në gjendje të arrinte çmimin më të lartë. Por xhudistët nga 5 medalje kishin tre standardet më të larta - tetë ditët e para të ndeshjeve, vetëm olimpistët e kësaj disipline sportive i sollën Rusisë ari. Dhe më e frytshmja për çmimet për bashkatdhetarët tanë ishte dita e parafundit, e 15-të e forumit. Më 11 gusht ata vendosën rekordin e Lojërave Olimpike të Londrës për numrin e çmimeve, duke fituar 6 medalje ari, 4 argjendi dhe 5 bronzi.

Kishte vetëm 436 atletë në ekipin olimpik rus, midis të cilëve gratë kishin një përparësi të vogël - 228 kundrejt 208. Kontributi i medaljes në rezultatin përfundimtar të ekipit kombëtar të vendit u shpërnda në të njëjtën mënyrë - "seksi i dobët" fitoi 6 çmime të tjera (44 kundrejt 38), megjithëse rezultati është i barabartë me medaljet e arta (12 secila).

Amerikanët fituan renditjen e medaljeve të Olimpiadës 2012 - skuadra amerikane ka vetëm 104 çmime, nga të cilat 46 kanë standardin më të lartë. Atletët nga ekipi kombëtar kinez zunë 88 vende në podium, dhe 38 herë ishte hapi i tij më i lartë. Britanikët kanë fituar 29 medalje të arta, dhe numri i përgjithshëm i çmimeve që kanë mbledhur është 65.