Lojërat Olimpike Verore 2000 Në Sidnei

Metropoli Australian Sidnej u zgjodh të presë Lojërat Olimpike Verore XXVII në 1993, në seancën e 101-të të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar. Këto ishin Lojërat e dyta Verore në Australi, por kishin kaluar gati gjysmë shekulli midis Olimpiadës XVI të mëparshme në Melburn dhe Lojërave 2000.

Lojërat Olimpike Verore 2000 në Sidnei

Lojërat Verore në Sidnei filluan në një kohë të pazakontë për forume të tilla - në vjeshtë. Sidoqoftë, në kontinentin më të banuar në jug, vera sapo po fillon në këtë kohë, kështu që kushtet e motit ishin mjaft të njohura për Olimpianët. Gara filloi në 13 Shtator 2000, dy ditë para ceremonisë së hapjes, dhe rezultati i parë zyrtar i programit sportiv ishte rezultati i një ndeshje futbolli midis ekipit vendas dhe ekipit kombëtar italian (0: 1). Ceremonia e hapjes me kalimin e 10,600 Olimpistëve nga 199 vende përmes stadiumit "Australia", një shfaqje teatrore dhe ndezja e flakës Olimpike u zhvillua në prani të 110,000 spektatorëve.

Kampioni i parë i lojërave në fillim të mijëvjeçarit u bë i njohur të nesërmen - Amerikania Nancy Johnson mori çmimin më të lartë në qitjen e pushkës ajrore. Si rezultat i kësaj olimpiade, disa atletë fituan tre medalje të arta secila, dhe dy prej tyre i përkisnin ekipit amerikan. Këta ishin notarë - një vendas nga Odesa Leonid Kreiselburg, i cili ishte i specializuar në shpinë dhe Jenny Thompson, i cili mori të gjitha çmimet më të larta në skuadrat e stafetës, dhe u shtoi atyre një medalje bronzi në kampionatin individual. Hollandezja Inge de Bruyne gjithashtu fitoi tre medalje ari dhe argjendi, dhe australiani Jan Thorpe, i mbiquajtur "silur", mori edhe një medalje argjendi më shumë. Por midis rusëve ishte një atlet që mblodhi në Sidnej një koleksion prej gjashtë çmimesh - dy medalje të arta, një argjendi dhe tre bronzi u morën nga gjimnastja Alexei Nemov. Marion Jones nga Shtetet e Bashkuara gjithashtu mori pesë medalje, nga të cilat tre ishin të arta, por shtatë vjet më vonë IOC anuloi të gjitha çmimet e saj, pasi u vërtetua se amerikania po përdorte doping.

Ceremonia zyrtare e mbylljes së lojërave u zhvillua në 1 Tetor 2000. Në total, në Olimpiadën XXVII, u luajtën 300 grupe medaljesh, numri më i madh i të cilave u takuan përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara (92) dhe Rusisë (89).