Lojërat Olimpike Verore 1952 Në Helsinki

Kryeqyteti i Finlandës tashmë mori të drejtën për të pritur Lojërat Olimpike Verore 1940, por kjo u parandalua nga Lufta e Dytë Botërore që filloi në 1939. Sidoqoftë, 12 vjet më vonë, flaka Olimpike ende mbërriti në Helsinki.

Lojërat Olimpike Verore 1952 në Helsinki

Në garë morën pjesë 4925 atletë nga 65 vende. Për herë të parë, atletë nga Bashkimi Sovjetik erdhën në Lojërat Olimpike, e cila ishte një ngjarje shumë e madhe për sportin kombëtar. Mundësia për të takuar atletë nga vende me sisteme të ndryshme politike në terrenet sportive është bërë një fazë e rëndësishme në krijimin e bashkëjetesës së tyre paqësore. Komiteti Olimpik besonte se sporti ishte mbi çdo ndarje politike. Por në praktikë, sportet janë bërë një mënyrë tjetër për vendet kapitaliste dhe socialiste për të provuar përparësitë e rrugës së tyre të zhvillimit.

Në Olimpiadën e pesëmbëdhjetë, 17 sporte u përfaqësuan në 149 disiplina. Për shkak të rivalitetit midis atletëve sovjetikë dhe amerikanë, Lojërat Olimpike të Helsinkit u shënuan me 66 rekorde Olimpike, 18 prej të cilave ishin rekorde botërore. Në renditjen e përgjithshme të medaljeve, vendin e parë e zunë atletë nga Shtetet e Bashkuara, të cilët fituan 40 çmime ari, 19 argjendi dhe 17 çmime bronzi. Vendi i dytë i Bashkimit Sovjetik, i cili mori pjesë në Lojërat Olimpike për herë të parë, ishte një sukses i madh, atletët sovjetikë morën 22 medalje ari, 30 argjendi dhe 19 bronzi. Vendi i tretë i takoi skuadrës hungareze me 16 medalje ari, 10 argjendi dhe 16 bronzi.

Lojërat në Helsinki hynë në histori dhe vendosën rekorde. Pra, për herë të parë, hedhësit e çekanit kaluan kufirin prej 60 metrash, i cili nuk ishte dorëzuar askujt më parë. Rekordi u vendos nga përfaqësuesi i Hungarisë Jozsef Cermak. Kërcuesit së larti morën pikën e referimit më parë në dukje të paarritshme dhe kërcyesit së larti - Olimpiani Amerikan Walter Aevis ishte në gjendje të hidhte 2 metrat e dashur.

Për Bashkimin Sovjetik, medalja e parë olimpike e artë u fitua nga hedhësja e diskut, Nina Romashkova (Ponomareva), e cila shënoi përgjithmonë emrin e saj në historinë e sporteve ruse. Gjimnastët sovjetikë paraqitën shumë mirë: Maria Gorokhovskaya fitoi dy medalje ari dhe pesë argjendi, Viktor Chukarin fitoi katër medalje të arta dhe dy argjendi, duke u bërë kampione absolute olimpike. Për herë të parë, himni i Bashkimit Sovjetik tingëllonte pa pushim nën harqet e sallës Olimpike.

Ndeshja e futbollit midis ekipeve të Jugosllavisë dhe BRSS u zhvillua në mënyrë dramatike. Pas pjesës së parë, Jugosllavët fituan 4-0, humbja e ekipit të BRSS dukej e pashmangshme. Por në pjesën e dytë, ndodhi e pabesueshmja, atletët sovjetikë arritën të shënojnë pesë gola, duke pësuar një. Koha kryesore përfundoi në barazim, gjysmë ore shtesë gjithashtu nuk e zbuloi fituesin. Ishte planifikuar një përsëritje, në të cilën atletët sovjetikë gjithsesi humbën ndaj Jugosllavëve me rezultat 3: 1. Kjo pati pasoja të trishtueshme - lojtarët u ndëshkuan dhe ekipi i CDSA, i cili ishte shtylla kurrizore e ekipit olimpik, u shpërbë.

Vendi i dytë i ekipit sovjetik të basketbollit, i cili luajti për herë të parë në Lojërat Olimpike, u bë një sukses i padyshimtë. Vendin e parë e fituan atletë nga SH. B. A., i treti - Olimpistët nga Uruguai.

Në zhytje, atletët nga Shtetet e Bashkuara performuan shkëlqyeshëm, pasi kishin fituar të katër medaljet e arta. Por në peshëngritje, atletët sovjetikë ishin në gjendje t'i rezistonin në mënyrë adekuate amerikanëve. Si rezultat, amerikanët fituan 4 ari, atletët nga BRSS - tre.

Një nga kuriozitetet e Lojërave Olimpike Verore në Helsinki ishte se ato nuk ishin mbyllur zyrtarisht - në ceremoninë e mbylljes, Presidenti i IOC Siegfried Edstrom bëri një fjalim të madh, por harroi të thoshte fjalët kryesore - "Unë deklaroj Lojërat e Olimpiadës XV mbyllur." Prandaj, lojërat në Helsinki ende konsiderohen zyrtarisht të hapura.