Rezultatet E Kampionatit Portugez Të Futbollit 2018-2019

Përmbajtje:

Kampionati Portugez i Futbollit (Liga Sagres) është inferior në renditjen në kampionatet e brendshme të Anglisë, Italisë, Spanjës, Gjermanisë, Francës dhe Rusisë. Sidoqoftë, ekziston një interes i spektatorëve në këtë turne. Disa klube portugeze në të njëjtën kohë përfaqësojnë një forcë të frikshme, përfshirë në arenën e Kupës Evropiane.

Rezultatet e Kampionatit Portugez të Futbollit 2018-2019

Ka 34 klube në divizionin elitar të Kampionatit Portugez. Ndoshta më të famshmit prej tyre janë Porto, Benfica dhe Sporting. Këto skuadra tradicionalisht garojnë për titullin e kampionit. Në sezonin 2018-2019, intriga në shpërndarjen e vendeve përfundimtare mbeti deri në raundin e fundit.

Çmimet në Ligën e Sagres 2018-2019

Lisbon Benfica u bë kampion portugez i sezonit 2018-2019. Në fund të tridhjetë e katër ndeshjeve, ekipi shënoi 87 pikë. Në të njëjtën kohë, statistikat mbi ndryshimin midis golave të shënuar dhe pësuar pikë për një epërsi të konsiderueshme të futbollistëve të Lisbonës ndaj lojtarëve të klubeve të tjera. Kështu, Benfica shënoi 103 gola, por pësoi vetëm 31 gola. Përkundër treguesve të tillë të ndritshëm, kampionati duhej të fitohej në raundin e fundit, sepse Porto (rivali i përjetshëm i Benfica) ishte vetëm disa pikë prapa në pikë. Triumfi i Lisbonës ishte i paracaktuar falë fitoreve në pesë ndeshjet e fundit të turneut, ndërsa Porto humbi pikë në njërën nga pesë ndeshjet, pasi kishte luajtur një barazim në ndeshjen e parafundit të kampionatit. Kështu, Porto mbeti i dyti në renditjen përfundimtare me 85 pikë.

Medalistët e bronzit të Kampionatit Portugez ishin lojtarët e "Sporting" (Lisbonë). Rezerva e pikëve të kësaj skuadre në fund të kampionatit ishte 74 pikë. Që nga fillimi i Ligës së Sagres, ekipi i Sporting konsiderohej një klub i aftë të konkurronte me dy gjigandët e futbollit portugez, por në të vërtetë kjo nuk ndodhi.

Shpërndarja e vendeve në Eurocups

Vendi i shtatë i ligës Portugeze në tabelën e përgjithshme të mosmarrëveshjeve UEFA lejon dy skuadra nga Liga Sagres të garojnë në Ligën e Kampionëve. Benfica, si kampion, do të kualifikohet në fazën e grupeve të Champions League sezonin e ardhshëm. Porto, falë medaljeve të argjendta të fituara, do të fillojë rrugën e tyre në garën kryesore evropiane të Botës së Vjetër nga faza kualifikuese.

Lisbona "Sporting" falë vendit të tretë në turne mori të drejtën për të luajtur sezonin e ardhshëm në Europa League. Ashtu si kampionët, Sporting arriti drejt në fazën e grupeve UEL. Një ekip tjetër nga Portugalia që fitoi të drejtën për të luajtur në Europa League në fund të kampionatit ishte Braga. Ky klub mbeti prapa tre më të mirëve me vetëm 67 pikë.

Humbës të sezonit

Tri vendet e fundit në Kampionatin Portugez zbriten në divizionin e ulët. Për më tepër, nuk ka ndeshje kalimtare për të drejtën për të qëndruar në elitën e futbollit portugez. Feirency pati një sezon katastrofik. Skuadra shënoi vetëm njëzet pikë në tridhjetë e katër ndeshje dhe me meritë mbeti në vendin e fundit të tabelës përfundimtare. Nacional, me 28 pikë, është në pozitën e 16-të. Ky rezultat gjithashtu kontribuoi në rënien e klubit në kampionatin Portugez nga ndarja më poshtë. Një tjetër humbës i sezonit 2018-2019 ishte klubi Shawish (32 pikë dhe vendi i 15-të në renditje).