Kupa E Botës Hokej Mbi Akull 2019: Rishikim I Ndeshjes Zvicër - Rusi

Në dy raundet e fundit të fazës së grupeve në Kampionatin Botëror të Hokej mbi Akull në Sllovaki, ekipi kombëtar rus duhej të luante me rivalë seriozë. Sipas rregulloreve të turneut, më 19 maj, akuzat e Ilya Vorobyov u takuan me ekipin kombëtar të Zvicrës, një ekip që kishte katër fitore në pesë takime.

Kupa e Botës hokej mbi akull 2019: rishikim i ndeshjes Zvicër - Rusi

Kombëtarja e Zvicrës solli një skuadër të denjë në kampionatin botëror të hokejve në Sllovaki. Të gjithë drejtuesit e ekipit kombëtar, të çliruar nga klubet e tyre në NHL, u bashkuan me radhët e Evropianëve. Të paktën dy pesë të Zvicrës përfaqësuan një forcë të frikshme.

Fillimi i takimit mbeti me rusët. Tashmë në ndërrimin e tyre të parë, lojtarët e hokejve të Zvicrës fituan një pakicë, por "makina e kuqe" nuk arriti të realizonte avantazhin numerik. Pas kësaj, rusët vazhduan të luanin në mënyrë aktive, falë të cilave zviceranët kishin probleme për të dalë nga zona e tyre. Në minutën e 4-të të takimit, Dmitry Orlov bëri një vrapim të vetëm drejt portës së ekipit kombëtar të Zvicrës, por ai nuk arriti të shënonte. Një veprim i tillë aktiv i mbrojtësit nuk kaloi pa lënë gjurmë - sulmuesi i "Çikagos" Artem Anisimov përfundoi topin në portat e Ginoni. Rusia kaloi në epërsi 1: 0.

Pas golit, përparësia territoriale dhe e lojës e rusëve u rrit, megjithatë, publiku nuk e pa goditjen e dytë në periudhën e parë. Vetëm në gjysmën e dytë të njëzet minutave, zviceranët filluan të sulmonin pozitivisht portën e Aleksandër Georgiev.

Pjesa e fundit e periudhës, ekipi kombëtar i Zvicrës mund ta fuste veten në një aset, i cili u lehtësua nga dy largime nga rusët. Pavarësisht gjuajtjeve të rrezikshme të nikoqirëve nominalë të ndeshjes, portat e ekipit rus mbetën të paprekura deri në sirenën për pushim.

Ekipi filloi periudhën e dytë me një lojë me katër lojtarë. Përparësia numerike e zviceranëve nuk zgjati shumë dhe nuk çoi në sulme të rrezikshme. Sidoqoftë, shpejt akuzat e Ilya Vorobyov u larguan përsëri. Shumica numerike e zviceranëve ishin të mprehtë, por portieri i New York Rangers vazhdoi ta mbante golin të paprekur. Ndoshta Alexander Georgiev ishte lojtari më i mirë në ekipin kombëtar rus në periudhën e dytë. Portieri i ri shpëtoi disa herë ekipin kombëtar rus nga një gol i pashmangshëm.

Në minutën e 7-të, rezultati në tabelë ende ndryshoi. Për tifozët vendas, kjo ishte kënaqësi, sepse Nikita Kucherov, me transferimin e mikut të tij Nikita Gusev, goditi portat e Ginoni, duke fituar kështu pikën e tij të trembëdhjetë në turne në sistemin gol + pasim.

Gjysma e dytë e periudhës kaloi në sulme me dy tehe, por rezultati nuk ndryshoi. Zviceranët ishin prapa 0: 2. Në fund të periudhës, pasionet filluan të valonin. Ekipet fituan një heqje të ndërsjellë për vrazhdësi, e cila çoi në lojë në përbërje jo të plota, por të barabarta në fillim të njëzet minutave të fundit.

Skuadra ruse e kaloi periudhën e tretë bukur, me një sy në golin e tyre. Kishte relativisht më pak shanse në portat e Georgiev dhe Ginoni sesa në segmentet e para të takimit. Rusët kishin një avantazh loje, kishin më shumë gjasa të qëllonin në gol. Nikita Gusev humbi një rast për të shënuar në një rast të shkëlqyeshëm. Hedhja e Las Vegas përpara u pasqyrua nga lokali. 5 minuta para përfundimit të lojës, mbrojtësi i Toronto Maple Leafs Nikita Zaitsev i dha një pasim të shkëlqyeshëm Artyom Anisimov, pas së cilës qendërsulmuesi e ridrejtoi raundin tek Nikita Kucherov. Sulmuesi i Tampa shkoi një për një me portierin dhe ishte i saktë. Ky gol ishte i fundit në ndeshje.

Rusët kaluan katër minutat e fundit të takimit në pakicë (ata dolën në pension dy herë). Zviceranët ndryshuan portierin për lojtarin e gjashtë në fushë, por ata nuk mundën të shënonin. Në sekondat e fundit të ndeshjes, lokali luante për lojtarët e hokejve vendas.

Rezultati përfundimtar i përballjes është 3: 0 në favor të kombëtares ruse. Ky rezultat i lejoi rusët të qëndronin në krye të renditjes së grupit B.