Rezultatet E Javës Së Parë Olimpike Në Soçi

Java e parë olimpike në Soçi ishte plot ngjarje. Sipas rezultateve të renditjes së medaljeve, ekipi kombëtar rus zë vetëm vendin e 8-të.

Medalje olimpike

Në total, atletët rusë fituan 12 medalje, nga të cilat vetëm 2 ishin me dinjitetin më të lartë. Të dy medaljet e arta u fituan në patinazh figurash: Rusët fituan garën ekipore dhe çiftet sportive, ku Maxim Trankov dhe Tatyana Volosozhar morën ar.

Ekipi kombëtar rus fitoi të njëjtin numër medaljesh argjendi dhe bronzi - 5. Argjendi iu dha Ksenia Stolbova dhe Fedor Klimov në patinazh në dyshe. Në sportet e lugeve, Albert Demchenko mori podiumin e argjendtë dy herë (në kampionatin individual dhe në stafetën e ekipit). Olga Villukhina fitoi medaljen e argjendtë në ndjekjen e biathlon. Olga Fatkulina solli një tjetër medalje argjendi në ekipin kombëtar rus, pasi kishte vrapuar një distancë prej 500 metrash në patinazh.

Olga Graf fitoi medaljen e saj të parë olimpike prej bronzi në patinazh të shpejtë, 3000 metra. Të papritura për Rusinë ishin medaljet e bronzta të marra në patinatorin e shpejtësisë së pistës së shkurtër Viktor An dhe në stilin e lirë - Alexander Smyshlyaev. Në ditën e fundit të javës së parë olimpike, Elena Nikitina, e cila fitoi medaljen e bronztë në skelet, më gëzoi. Dhe një ditë më parë, në ditëlindjen e tij, bialetiani Yevgeny Garanichev u ngjit në podiumin e bronzit pas garës individuale.

Vendin kryesor në renditjen e medaljeve e zë akoma ekipi kombëtar gjerman, atletët e së cilës kanë marrë tashmë 10 medalje olimpike, nga të cilat 7 janë të arta, 2 janë të argjendta dhe 1 të bronztë. Vendin e dytë e zuri ekipi kombëtar i Zvicrës, i cili fitoi 7 çmime, nga të cilat 5 ishin me dinjitetin më të lartë. Skuadra kanadeze mbyll tre vendet e para, me 11 medalje, nga të cilat vetëm 4 janë të arta.

Rusia është gjithashtu inferiore ndaj vendeve të tilla si Norvegjia, Shtetet e Bashkuara, Hollanda dhe Bjellorusia. Vlen të përmendet se hendeku midis këtyre ekipeve nuk është shumë i madh, dhe ekipi rus ka të gjitha shanset për të përmirësuar pozicionin e saj në renditjen e medaljeve. Për këtë, atletët rusë duhet të marrin medalje me dinjitetin më të lartë.