Kush Garon Në Biathlon Në Lojërat Olimpike

Përmbajtje:

Emrat e olimpistëve të tillë yll të Sochi-2014 si norvegjezët Ole Einar Bjoerndalen dhe Tura Berger, francezi Martin Fourcade, rusi Anton Shipulin ose udhëheqësi i ekipit bjellorus Daria Domracheva janë të njohur për shumicën e tifozëve të sportit. Sidomos pas transmetimit televiziv të Lojërave, në të cilën ata fituan gjithsej njëmbëdhjetë medalje, përfshirë shtatë ari. Por rivalët e tyre ishin disa dhjetëra biatletë më të mirë në botë, të cilët gjithashtu shkuan në Lojëra për çmime.

Pjesëmarrësi më i mirë në turneun e biatlonit në Soçi ishte Daria Domracheva, e cila fitoi tre medalje të arta

Biathlon për "Laura"

Lista e pjesëmarrësve në turne, e cila u zhvillua në kompleksin e skive dhe biatlonit Laura, u formua në faza. Në të parën prej tyre, IBU (Unioni Ndërkombëtar i Biatlonit) i caktuar për secilin vend, në varësi të performancës së atletëve të tij në Kampionatin Botëror 2012 dhe 2013, të ashtuquajturat kuota. Bazuar në kuotat, u përcaktua numri i përgjithshëm i ekipeve të lejuara për të marrë pjesë në garat stafetë - 55 (28 burra dhe 27 gra). Por vetëm 23 prej tyre shkuan në fillimin e stafetës (13 dhe 10).

Për herë të parë në historinë e Olimpiadës, Sochi gjithashtu priti një stafetë të përzier. Kombëtarja Norvegjeze fitoi garën, për të cilën vrapuan Tura Berger, Tiril Eckhoff, Ole Einar Bjoerndalen dhe Emil Hegle Svendsen.

Në të njëjtën kohë, IBU gjithashtu emëroi numrin e atletëve olimpikë nga secili vend. Kuota maksimale prej 12 personash, përfshirë gjashtë gra dhe gjashtë burra, u mor vetëm nga tre fuqitë më të forta të biathlon - Rusia, Gjermania dhe Norvegjia. Për më tepër, rusët, të cilët kishin mbajtur pa sukses Kupën e Botës 2012 në Ruhpolding, ku fituan vetëm dy medalje bronzi, ruajtën mundësinë për të filluar me të gjitha forcat, jo pa vështirësi. Por Ukraina, e cila njoftoi 11 persona dhe solli 10 atletë në Soçi nga Bjellorusia, Kazakistani, Polonia, SHBA dhe Franca, nuk arriti ta bënte këtë.

Kuota minimale e dy pjesëmarrësve shkoi në vendet që nuk kanë fituar kurrë asgjë, por zakonisht janë fort në prapavijë të biatlonit botëror. Midis tyre ishin, për shembull, Australia, Andorra, Britania e Madhe, Koreja e Jugut dhe madje Brazili. Nga rruga, vendi më i mirë për brazilianin e vetëm në turneun e biathlon, i cili filloi në Soçi tre herë, Jacqueline Mourao, u bë i 65-ti.

Njëri nga dy bialetletët e ekipit Australian ishte një vendas i rajonit Tyumen, një pjesëmarrës në kampionatin e të rinjve të Rusisë dhe Lojërave Olimpike 2010, Alexei Almukov, i cili jeton në Kontinentin e Gjelbër që nga mosha shtatë vjeç.

Vendimi i shtabit

Faza e dytë, në të cilën u vendos fati i udhëtimeve personale olimpike në Soçi, iu dha nga IBU organizatave kombëtare të biatlonit. Në Rusi, përbërja e ekipit kombëtar u formua nga SBR (Unioni Biathlon Rus), më saktësisht, selia e saj Olimpike. Kriteret e përzgjedhjes ishin rezultatet e treguara nga atletët në Kampionatin Botëror 2013 në Republikën Çeke dhe në fazat e fundit të Kupës së Botës dhe Kupës IBU para Olimpiadës. Vendimi për të përfshirë një biletist të veçantë në kërkesë u mor me shumicën e votave të të gjithë anëtarëve të selisë, dhe në rast barazie, mendimi i kryetarit të tij, Viktor Maigurov, ishte vendimtar.

12 kryesorë dhe dy zëvendësues shkuan për të fituar biatlonin dimëror në jug të Soçit. Ekipi i burrave përfshin Alexei Volkov, Evgeny Garanichev, Alexander Loginov, Dmitry Malyshko, Evgeny Ustyugov, Anton Shipulin dhe rezervë Timofey Lapshin. Olga Vilukhina, Ekaterina Glazyrina, Olga Zaitseva, Yana Romanova, Irina Starykh, Ekaterina Shumilova dhe Galina Nechkasova, të cilat qëndruan në rezervë, fillimisht u përfshinë në aplikimin e grave. Por pasi Starykh u skualifikua pak para fillimit të parë zyrtar, pasi kishte gjetur gjurmë dopingu në trup, Olga Podchufarova nga ekipi i të rinjve iu dha vendi i saj në ekip.

Faza e dytë u zhvillua disi ndryshe në vendet e tjera. Pra, në Francë dhe Ukrainë, ekipi Olimpik përfshiu pothuajse të gjithë biatletët e disponueshëm në vend, duke përfshirë vëllezërit Martin dhe Simon Fourcad dhe motrat Valya dhe Vita Semerenko. Në Norvegji, kriteri është që një atlet që nuk është nga grupi elitar të jetë në gjashtë më të mirët në Kampionatin Botëror. Por në prag të Soçit, mendimi ishte vendimtar jo vetëm për trajnerët e ekipit kombëtar, por edhe të zyrtarëve nga Olympiyatoppen, një departament i veçantë i Komitetit Olimpik që kontrollonte trajnimin e drejtuesve të ekipit kombëtar. Komiteti Olimpik Gjerman, duke formuar skuadrën e vitit 2014, deklaroi menjëherë se përveç rezultateve sportive të biatletistëve, do të merrte parasysh edhe moshën e tyre. Dhe doli se nuk ishte aspak lojë me fjalë. Një ekip i ri shkoi me të vërtetë në Rusi, duke fituar vetëm dy medalje argjendi, por me perspektiva të shkëlqyera.

Gjermania është i vetmi vend në të cilin, kur formohet përbërja e ekipit olimpik, performanca e atletëve merret parasysh jo vetëm në biathlon klasik të dimrit, por edhe në atë veror. Për të tjerët, biatloni i verës konsiderohet trajnim.

Piedestali olimpik

Në total, njëmbëdhjetë grupe çmimesh u bënë lojëra në garat Laura, transmetimet në internet vetëm e të cilave tërhoqën miliona shikues nga e gjithë bota. Në fund, ekipi kombëtar norvegjez doli të ishte më i përgatitur për pistën e Soçit, duke fituar gjashtë medalje - tre ari, një argjend dhe dy bronzi. Dafinat e heronjve "medalje" të Lojërave, përveç dy herë kampionit të Soçit Ole Einar Bjoerndalen, i cili vendosi një rekord të ri për numrin e medaljeve olimpike të fituara - 13, u ndanë nga shokët e tij të skuadrës Emil Hegle Svendsen dhe Tura Berger.

Ekipet kombëtare të Bjellorusisë, të kryesuara nga tre herë kampionja Daria Domracheva (3, 0, 1), Franca, ku Martin Fourcade u bë dy herë medalist i artë (2, 1, 1) dhe Rusia (1, 2, 1)), fitoi nga katër medalje secila. Në ekipin kombëtar rus, ari u fitua nga kuarteti stafetë për meshkuj i përbërë nga Volkov, Ustyugov, Malyshko dhe Shipulin. Vilukhina fitoi dy medalje argjendi - në garën individuale dhe në stafetë, ku Zaitseva, Romanova dhe Shumilova gjithashtu u ngjitën në shkallën e dytë të podiumit me të. Bronzi shkoi te Garanichev. Tre medalje argjendi dhe dy bronzi u morën në shtëpi nga kombëtarja Çeke.