Kampionët Më Të Diskutueshëm Olimpikë

Përkundër faktit se dispozitat themelore të Olimpiadës janë paqja, miqësia dhe mirëkuptimi i ndërsjellë, konkurrenca në konkurs shpaloset me një hakmarrje. Dhe disa atletë janë gati të gërvijnë një medalje me një skandal. Dhe ka shumë luftëtarë të tillë.

Kampionët më të diskutueshëm olimpikë

Një nga Lojërat Olimpike më skandaloze në histori është ajo që u zhvillua në 1912. Një listë e të gjitha shkeljeve dhe grindjeve që janë regjistruar në të, futet në një libër të veçantë me 56 faqe. Një nga skandalet më famëkeqe në ato Lojëra Olimpike përfshiu një atlet amerikan. Ai ishte një indian nga lindja. Në konkurs, ai menjëherë mori 2 medalje të arta dhe u bë udhëheqësi i atyre Lojërave. Sidoqoftë, udhëheqja amerikane ishte e pakënaqur me faktin që vendin e parë e zuri një përfaqësues i fisit, me të cilin amerikanët kishin dallime të papajtueshme. Dhe Amerika në mënyrë të pavarur kërkoi të privonte kampionin nga medaljet (pavarësisht nga fakti se këto çmime ishin në thesarin e Shteteve të Bashkuara), duke përmendur faktin se ai është një atlet profesionist dhe nuk mund të marrë pjesë në Lojërat Amatore. Pas kësaj, medaljet u morën, dhe karriera e kampionit u prish.

Në lojërat e vitit 1904 në Shtetet e Bashkuara, pati një skandal me vrapuesit e maratonës. Ishte kjo disiplinë që ishte një nga më premtueset në atë kohë. I pari që erdhi në vijën e finishit ishte amerikani Fred Lorz, i cili tejkaloi dukshëm rivalët e tij. Më vonë, sekreti i shkathtësisë së tij u zbulua. Pasi vrapoi rreth një të tretën e pistës, ai ndaloi. Arsyeja ishte e thjeshtë - këmbët i kishte të ngushta. Sidoqoftë, atëherë një nga tifozët e gjeti atletin, i cili shoqëroi idhujt e tij në një makinë përgjatë autostradës duke kaluar afër. Ai e ftoi garuesin e maratonës që ngeli për t’i dhënë një ngritje. Kështu që ata arritën pothuajse vijën e finishit. Por kur Fred Lorz zbriti nga makina për të vrapuar, publiku e pa atë në tribuna. Kështu që mashtrimi u zbulua. Pastaj medalja iu dorëzua atletit të dytë që erdhi në vijën e finishit. Sidoqoftë, doli se jo gjithçka ishte aq e qetë me garën e tij. Fjalë për fjalë në fund të pistës, ai u ndje keq dhe trajneri i tij bëri një injeksion anestetik, i cili tani do të konsiderohej si doping.

Diktatura e Hitlerit la gjurmët e saj në Lojërat Olimpike 1936. Pastaj pretendenti për ari në garë nga Zvicra u hoq nga pjesëmarrja në garë. Arsyeja është mjaft tipike për atë kohë dhe politikën e Fuhrer - atletja ishte martuar me një hebre.

Në vitin 1972, në Lojërat Olimpike, lindi një polemikë midis ekipeve kombëtare të basketbollit të SH. B. A.-së dhe BRSS-së. Arbitrat thyen rregullat dhe lëshuan sirenën, duke treguar përfundimin e takimit, 3 sekonda para përfundimit të kohës zyrtare. Si rezultat, Ekipi Amerikan fitoi. Sidoqoftë, ishte kjo shkelje që ishte arsyeja për të sfiduar rezultatet. Gjysma e fundit duhej të përsëritej. Në kohën shtesë, ekipi kombëtar i BRSS ishte në gjendje të përfundonte hedhjen e kërkuar dhe u bë fitues. Amerikanët humbën për herë të parë. Për shkak të kësaj, ata bojkotuan ceremoninë e ndarjes së çmimeve.

Një numër atletësh që fituan Olimpiadën e Gabimeve të Gjyqtarëve mund të quhen gjithashtu kampionë skandalozë. Ai u zhvillua në vitin 1932 në Los Anxhelos. Këtu, pothuajse çdo garë u ndërpre për shkak të punës jo korrekte të gjyqtarëve dhe gjyqtarëve. Kështu, për shembull, atleti që vrapoi 2 metra më pak se ai që përfundoi i dyti fitoi në garën 200 metra. Kjo i atribuohej papërsosmërive teknike të pistave.

Skandali i parë i dopingut u shpalos në 1988 në Seul. Pastaj atlet-vrapuesi kanadez përfundoi distancën me një rezultat të papritur të lartë - 9.79 sekonda. Natyrisht, ai mori një medalje të artë. Sidoqoftë, dy ditë më vonë, ai u privua nga ajo për shkak të faktit që u vendos përdorimi i dopingut nga kampioni.

Lojërat Olimpike në Salt Lake City janë gjithashtu të pasura me skandale. Tifozët rusë për fat të mirë festuan vendin e parë në patinazhin artistik figurativ nga Elena Berezhnaya dhe Anton Sikharulidze. Sidoqoftë, pala amerikane nuk e pëlqente këtë rreshtim, sepse kanadezët ishin të preferuarit e tyre. Filloi biseda se rusët kishin ryshfet gjyqtarët, si rezultat i së cilës ata morën një çmim. Për të shmangur thashethemet e mëtejshme, u mor një vendim i pashembullt, dhe dy çifte - rusë dhe kanadezë - shkuan në ceremoninë e ndarjes së çmimeve për medaljet e arta.

Atletja solo Irina Slutskaya gjithashtu kishte probleme për të marrë një medalje. Gjykatësit vlerësuan se programi i Amerikanes Sarah Hughes ishte më i mirë se ai i Rusisë. Sidoqoftë, sipas vëzhguesve ndërkombëtarë, kjo nuk ishte aspak rasti. Por gjyqtarët mbetën të palëkundur - si rezultat, Slutskaya zuri vendin e dytë.

Një problem tjetër në të njëjtën Lojëra Olimpike ndodhi me skafisten ruse Larisa Lazutina. Në atë moment, kur ajo ishte tashmë një hap larg medaljes së artë, ajo u skualifikua, duke shpjeguar se atletja, sipas rezultateve të testit, po merrte ilaçe të paligjshme.