Si Ishin Lojërat Olimpike 1964 Në Tokio

Kthehu në vitet 30, kryeqyteti i Japonisë supozohej të ishte vendi i Olimpiadës së dymbëdhjetë në 1940. Por për shkak të shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore, Lojërat nuk u zhvilluan. Njëzet vjet më vonë, Tokio kandidoi përsëri, por IOC i dha përparësi Romës. Vetëm në 1964 u mbajtën për herë të parë Lojërat Olimpike të 18-të Verore në kontinentin Aziatik.

Si ishin Lojërat Olimpike 1964 në Tokio

Përgatitjet për Lojërat Olimpike të Tokios ishin serioze: shumë shtëpi të shkatërruara u shkatërruan, autostrada të reja, ura, mbikalime u ndërtuan, u ngritën ambiente moderne sportive, sallat e vjetra, pishinat dhe stadiumet u restauruan.

5140 atletë pjesëmarrës në Lojëra nga 93 vende u mblodhën në Tokio. Komonuelthi Olimpik është rimbushur me një grup të ri të madh vendesh: Algjeri, Kamerun, Kongo, Republika Malagasy, Mali, Nigeria, Senegal, Zanzibar, Trinidad, Tobago. Për herë të parë, atletë nga Republika Dominikane, Nepali dhe Republika Popullore Mongole performuan. Republika e Afrikës së Jugut u pezullua nga pjesëmarrja në Lojëra për diskriminim racor në sport.

Programi i Lojërave Olimpike të Tokios ishte shumë i gjerë. Xhudos iu shtua, si dhe volejbolli për femra dhe burra. Në të gjitha llojet e konkurseve, konkurrenca midis pjesëmarrësve është rritur dukshëm. Gjatë Lojërave, atletët vendosën 77 rekorde Olimpike, 35 prej tyre u bënë rekord botëror.

Atletët e BRSS performuan më pak me sukses sesa në Romë dhe Melburn, megjithëse ata arritën të ruajnë përparësinë në një ngjarje jozyrtare të skuadrës. Ata shënuan 607, 8 pikë, Amerikanët - 581, 8. Ekipi i BRSS fitoi 96 medalje, nga të cilat 30 ari, 31 argjendi dhe 35 bronzi. Skuadra USA mori 90 medalje: 36 ari, 26 argjendi dhe 28 bronzi.

Peshëngritësit sovjetikë paraqitën shkëlqyeshëm. Rudolf Plyukfelder dhe Alexei Vakhonin (Shakhty), Vladimir Golovanov (Khabarovsk) dhe Leonid Zhabotinsky (Zaporozhye) morën medalje ari, Vladimir Kaplunov, Viktor Kurentsov dhe Yuri Vlasov - medalje argjendi.

Vendi i parë i ekipit u fitua gjithashtu nga boksierë nga Bashkimi Sovjetik, pasi kishin marrë 3 medalje ari, 4 argjendi dhe 2 bronzi. Më të mirët ishin moskovitët Boris Lagutin dhe Stanislav Stepashkin, si dhe Leningrader Valery Popenchenko, i njohur si boksieri më i mirë i turneut olimpik.

Medalja e parë e artë në historinë e velave sovjetike u fitua në Tokio. Pronari i saj ishte 16-vjeçarja Galina Prozumenshchikova nga Sevastopol, e cila notoi më shpejt se dyqind metra gjoks. Notari tetëmbëdhjetë vjeçar amerikan Donald Schollander mori katër medalje ari dhe vendosi një rekord të ri botëror - ai notoi 400 metra stil i lirë në 4 minuta dhe 12, 2 sekonda.

Atletët u treguan shumë mirë në Lojërat Olimpike. Ata vendosën njëmbëdhjetë rekorde botërore dhe përmirësuan 71 rekorde Olimpike. Tri medalje të arta u fituan nga motrat Press: në hedhjen e diskut, shtizën dhe pentathlon. Për herë të parë në historinë e Lojërave Olimpike, atletja e maratonës Ababa Bikila arriti të fitojë për herë të dytë me radhë. Ai gjithashtu vendosi një rekord të ri botëror në Lojërat e Tokios.

Atletja Lyudmila Pinaeva fitoi fitoren e saj të parë olimpike, duke garuar në vozitje në kajak, duke kaluar rivalët nga Austria dhe Rumania me 0.76 sekonda. Sportisti legjendar nga BRSS Vyacheslav Ivanov gjithashtu u bë fitues në vozitje me kajak, edhe pse kjo fitore nuk ishte e lehtë për të. Dy javë para garës, ai u sëmur rëndë, atëherë kishte probleme me anijen, por atleti gjeti forcën dhe guximin për të luftuar fort deri në fund dhe fitoi medaljen e artë.

Në përgjithësi, Lojërat Olimpike të Tokios kaluan siç duhej për garat sportive të këtij niveli: me shumë pasion, një vullnet të hekurt për fitoren dhe përkushtimin e plotë të shumicës së pjesëmarrësve të saj.