Si Ishin Lojërat Olimpike 1964 Në Insbruk

Në vitin 1964, u vendos që të organizoheshin Lojërat Olimpike Dimërore në qytetin austriak Innsbruck. Këto gara mbahen mend për nivelin e lartë të organizimit tipik për ngjarjet sportive të mbajtura në Austri.

Si ishin Lojërat Olimpike 1964 në Insbruk

Në total, 36 ekipe kombëtare morën pjesë në Lojërat Olimpike 1964. Atletë nga Republika Demokratike Gjermane dhe Republika Federale e Gjermanisë performuan së bashku. Për herë të parë, India, Koreja e Veriut dhe Mongoli kanë treguar veten në sportet dimërore. Në të njëjtën kohë, atletë nga Afrika nuk morën pjesë në garë. Amerika Latine përfaqësohej vetëm nga ekipe nga Argjentina dhe Kili.

34 grupe medaljesh u luajtën në 6 sporte. Luge u prezantua për herë të parë, dhe bobsleigh u kthye në programin e lojës pas pushimit.

Vendin e parë në ngjarjen jozyrtare të ekipit e zuri Bashkimi Sovjetik. Ari iu dha ekipit sovjetik të hokejve. Biatletët dhe skiatorët gjithashtu paraqitën mirë. Për shembull, Klavdia Boyarskikh mori 3 medalje të arta për pjesëmarrjen e saj në skijimin ndër-vend. Vendin e parë në patinazhin në çift e morën atletët sovjetikë Lyudmila Belousova dhe Oleg Protopopov. Dhe atletja më e mirë e ekipit kombëtar mund të njihet si Lydia Skoblikova - ajo fitoi 4 medalje të arta në patinazh të shpejtë.

E dyta, me një vonesë të konsiderueshme, ishte skuadra e Austrisë, e cila pret Lojërat Olimpike në territorin e saj. Skiatorët dhe rrëshqitësit austriakë e treguan veten më së miri nga të gjithë.

Vendin e tretë e zuri ekipi norvegjez, tradicionalisht i fortë në sportet dimërore. Shumica e medaljeve iu dhanë patinatorëve norvegjezë dhe skiatorëve të kërcimit të skive. Shtetet e Bashkuara paraqitën mjaft dobët, duke përfunduar në vendin e 8-të dhe duke marrë vetëm një medalje të artë. Wasshtë fituar për ekipin e tij nga patinatori Terry McDermott.

Përkundër faktit se lojërat u mbajtën në një vend ku duhej të binte mjaft reshje, organizatorët e kuptuan para Olimpiadës se nuk kishte mjaft dëborë. Dimri i vitit 1964 ishte shumë i ngrohtë. Ishte e nevojshme të tërhiqeshin ushtarë të ushtrisë austriake për të transportuar borën nga shpatet e malit në vendin e garës për skiatorë dhe sajë. Si rezultat, të gjitha garat u mbajtën në përputhje me rregulloret.