Cili është Klubi Më I Titulluar I Futbollit Në Itali

Seria A italiane konsiderohet si një nga kampionatet më të mira kombëtare të futbollit. Ky turne i ka dhënë botës disa klube të shkëlqyera, historia e të cilave shkon prapa mbi njëqind vjet. Futbolli në Itali është pothuajse një fe.

Cili është klubi më i titulluar i futbollit në Itali

Klubi më i titulluar i futbollit në Itali është Torino Juventus, i cili u themelua në 1897. Ky ekip është i treti më i vjetër në të gjithë Italinë dhe një nga më të njohurit jo vetëm në vendin e vet dhe në Evropë, por edhe në botë. Historikisht, ishte Juventus ai që u bë klubi i parë italian që luajti një ndeshje ndërkombëtare në Kampionatin e Parë Botëror 1909. Titulli nuk u fitua atëherë. Por fati ende premtoi të bëhej "Juve" një klub i shkëlqyer italian.

Titujt e kësaj skuadre janë mbresëlënëse. Tifozët e "Zonjës së Vjetër" kanë 32 kampionate italiane. Vetëm 30 u njohën zyrtarisht. Dy trofe u morën për shkak të skandaleve të ndeshjeve të blerjes. Klubi ka fituar Kupën e Italisë 9 herë dhe Super Kupën 6 herë. Ky është një rekord.

Juventus fitoi disa tituj edhe në arenën ndërkombëtare. Për shembull, ekipi fitoi Kupën Evropiane dhe Super Kupën UEFA dy herë, një herë u bë fitues i Kupës së Fituesve të Kupave Evropiane dhe tre herë fitoi Kupën UEFA.

Në sezonin 2013-2014, Turintsy u bë përsëri kampion i Italisë, duke treguar një lojë të shkëlqyeshme. Në të njëjtën kohë, u vendos një rekord i Serie A për sa i përket numrit të pikëve të shënuara nga një ekip. Juve kishte 102 prej tyre pas 38 ndeshjeve.