Si Ishte Ndeshja E Parë E Ekipit Kombëtar Rus Në Euro

Kombëtarja ruse luajti ndeshjen e parë të pjesës finale të Kampionatit Evropian të Futbollit në ditën e hapjes së këtij turneu. Ndeshja me kombëtaren Çeke filloi në Wroclaw, Poloni, tre orë pas hapjes zyrtare të Euro 2012. Ajo u shikua nga pothuajse 41 mijë spektatorë në stadiumin Meiski dhe miliona tifozë në ekranet televizive në shtëpi, në bare dhe tifoz zona.

Si ishte ndeshja e parë e ekipit kombëtar rus në Euro 2012?

Gjatë dhjetë minutave të para të takimit, lojtarët çekë ishin më aktivë sesa rusët - ata e mbajtën topin më gjatë dhe menjëherë filluan të shtypnin kur e humbnin topin. Në minutën e 12-të, lojtarët tanë morën të drejtën e një këndi, i cili nuk çoi në një rast shënimi, por u bë shenjë në kronologji, pas së cilës u tregua një avantazh i caktuar i ekipit kombëtar rus. Dhe episodi kryesor në këtë gjysmë, i cili ndodhi disa minuta më vonë. Së pari, Alan Dzagoev kapi topin pothuajse në qendër të fushës, duke tejkaluar dy lojtarë çekë dhe e dërgoi atë në krahun e djathtë të sulmit tonë. Kjo u pasua nga një pasim i saktë për Alexander Kerzhakov, i cili gjuajti në portë, por goditi shtyllën, dhe Dzagoev, i cili ishte përsëri në vendin e duhur, dërgoi topin në rrjetë. Pasi pësuan një gol, lojtarët çekë u detyruan të sulmonin më shumë, gjë që krijoi zona të lira në mbrojtje. Në minutën e 25-të, rusët e shfrytëzuan këtë - Roman Shirokov lidhi Andrei Arshavin me sulmin, i cili dërgoi topin në vijën e sulmit, Kerzhakov. Ai nuk mund ta arrijë topin, por Shirokov e bëri atë shumë mirë, i cili tashmë ishte zhvendosur në pozicion shokues - rezultati ishte 2: 0. Kështu që ai qëndroi deri në pushimin e ndeshjes.

E dyta atje filloi me një shkëmbim sulmesh - çekët u shtynë përpara nga nevoja për të rikuperuar, dhe lojtarët tanë nuk hoqën dorë nga mundësitë që u shfaqën në këtë lidhje. Por mjerisht, një nga sulmet e rusëve u ndërpre nga rivalët me aq sukses, saqë një pasim me distancë të gjatë nxori Václav Pilarzh gati ballë për ballë me portierin tonë. Çeku e kuptoi momentin 100% dhe rezultati nuk u bë aq komod për ekipin kombëtar rus - 2: 1. Goli frymëzoi kundërshtarët dhe rusët duhej të bënin shumë përpjekje për të shuar aktivitetin e tyre në sulm. Nga mesi i pjesës, ata arritën ta bënin këtë, përveç kësaj, lojtarët e të dy ekipeve filluan të lodheshin nga veprimet aktive. Të dy trajnerët u përpoqën të freskonin sulmin duke bërë zëvendësime pas 73 minutash dhe më pas duke lëshuar një lojtar më shumë në 85 minuta. Në ekipin tonë, Dick Advocaat fillimisht zëvendësoi Kerzhakov me Roman Pavlyuchenko, dhe pastaj Dzagoev me Alexander Kokorin. Por para këtij zëvendësimi, Dzagoev arriti të dallonte përsëri - pas një pasimi të pasuksesshëm nga Sergei Ignashevich, topi kërceu nga mbrojtësi çek tek Pavlyuchenko, i cili menjëherë e dërgoi atë tek Alan, i cili goditi fort dhe saktë. Pas vetëm 3 minutash, Pavlyuchenko shënoi vetë, pasi kishte marrë një pasim nga Arshavin dhe duke mposhtur mbrojtësin çek. Ndeshja e parë e ekipit kombëtar rus në Euro 2012 përfundoi me rezultat 4: 1, duke forcuar shpresat e tifozëve për një paraqitje të suksesshme të ekipit kombëtar në këtë turne.