Cilat Skuadra Futbolli Do Të Luajnë Për Super Kupën UEFA

Në vitin 2014, do të jetë ndeshja e 39-të e Super Kupës UEFA. Ky trofe i nderuar deri më tani i përket fituesit të sezonit të Champions League 2012-2013 Bayern Munich nga Mynihu.

Cilat skuadra futbolli do të luajnë për Super Kupën UEFA 2014

Pas përfundimit të sezonit futbollistik evropian 2013/14, u bë e qartë se Bayern Munchen nuk do të ishte në gjendje të merrte pjesë në Super Kupën e UEFA-s për të dytin vit radhazi. Fituesit e sezonit të kaluar në Ligën e Kampionëve dhe Ligën e Evropës po marrin pjesë në lojën për trofeun e nderuar të futbollit. Kështu, klubi gjerman humbi vendin e tij në ndeshjen e Super Kupës ndaj fituesit të sezonit të fundit të Ligës së Kampionëve Real Madrid dhe Champions League triumfuese - Sevilla

Ndeshja e Super Kupës UEFA 2014 do të zhvillohet në 12 Gusht në Uells në Cardiff City Stadium me një kapacitet prej rreth 27,000. Në ndeshje do të marrin pjesë dy ekipe spanjolle - Real dhe Sevilla. Vlen të përmendet se në vitin 2014, FIFA zgjodhi një stadium në Uells për të pritur një ndeshje të rëndësishme. Më parë, lojërat ishin mbajtur në Principatën e Monakos.

Real Madrid fitoi të drejtën për të garuar për trofeun pasi fitoi finalen e Ligës së Kampionëve mbi rivalin e përjetshëm të Madridit Atlético. Loja përfundoi në vetëm 120 minuta. Në kohën shtesë, klubi mbretëror ishte në gjendje të shënonte tre gola në portën e kundërshtarit. Rezultati përfundimtar i finales është 4 - 1 në favor të Real Madrid.

Pretendenti i dytë për Super Kupën e UEFA ishte "Sevilla" spanjolle. Kjo skuadër fitoi vetëm një gjuajtje penalltish në finalen e Europa League ndaj Portugezit Benfica.

Veryshtë shumë e vështirë të flasësh për favoritin e ndeshjes së ardhshme, pasi ekipet sapo kanë filluar të përgatiten për sezonin, dhe disa lojtarë janë me pushime pasi morën pjesë në Kupën e Botës. Gjithçka do të varet nga fakti se cili klub do të përgatitet më mirë për ndeshjen për trofeun e nderit.