Gjermani - Portugali: Një Tjetër Humbje Në Kupën E Botës Në Brazil

Qyteti brazilian i El Salvadorit ishte i nderuar të presë ndeshjen tjetër të Kupës së Botës. Në Fonta Nova Stadium, Gjermania luajti kundër Portugalisë para 51,000 spektatorëve. Këto ekipe kombëtare përfaqësojnë Grupin G në Kupën e Botës.

Germania - Portugalia

Loja filloi sipas skenarit të kombëtares gjermane. Gjermanët kishin më shumë zotërim të topit, u përpoqën të sulmonin rrezikshëm. Ishte e habitshme që mesi i ngopur i fushës së Portugezëve dështoi pa pushim. Gjermanët kishin shumë hapësirë për të sulmuar, gjë që çoi në një gol të shpejtë. Tashmë në minutën e 11-të, u dha një penallti për thyerjen e rregullave ndaj Mario Goetze. Thomas Muller iu afrua topit dhe dërgoi topin e parë në portën portugeze në minutën e 12-të.

Pas golit të parë, ekipi kombëtar i Cristiano Ronaldo nuk shtoi lojën. Gjermanët vazhduan të kishin një avantazh total, ndërsa portugezët kishin vetëm goditjen me distancë të gjatë të Nanit në pjesën e parë. Pas një sulmi tjetër të gjermanëve, u caktua një kënd, pas të cilit Hummels dërgoi topin e dytë në portën e Portugalisë me kokë. 2 - 0 dhe duket se loja ka mbaruar.

Por kjo nuk është e gjitha telashet që pësuan portugezët. Mbrojtësi kryesor Pepe mori një karton të kuq, dhe në kohën e ngjeshur Müller, pasi kishte lëshuar një dyshe, e bëri rezultatin të pahijshëm. 3 - 0 dhe ekipet shkojnë për një pushim.

Në pjesën e dytë, situata në fushë nuk ndryshoi. Portugezi kishte një tjetër mbrojtës kryesor, Coentrao, të dëmtuar, dhe Muller, duke vazhduar të terrorizonte Portugalinë, shënoi hat trick-un e parë në kampionatin botëror në 78 minuta.

Cristiano Ronaldo nuk u kujtua për asgjë në ndeshje, përveç një goditje të lirë tashmë kur rezultati ishte 0 - 4, jo në favor të ekipit të tij. Loja e Gjermanisë mahniti dhe tregoi fuqinë e "makinës gjermane", dhe portugezët lanë një përshtypje të pakuptueshme. Ndoshta ata nuk janë aq të gatshëm për kampionatin, ose është thjesht shumë e vështirë për të luajtur në sfondin e gjermanëve vrasës. Në çdo rast, ndeshjet e mëtejshme në kampionat do të hedhin dritë mbi këtë pyetje. Në ndërkohë, ia vlen të thuhet një humbje tjetër në Kupën e Botës - 4 - 0 Gjermania fiton Portugalinë.