Çfarë Humbjesh Në Përbërje Pësoi Brazili Para Gjysmëfinales Së Kupës Së Botës FIFA

Më 4 korrik, Brazili mundi Kolumbinë 2-1 në çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA. Sidoqoftë, fitorja për nikoqirët e kampionatit erdhi me një çmim të lartë. Dy lojtarët kryesorë të skuadrës kryesore do të humbin gjysmëfinalen kundër Gjermanisë.

Travma_Neymara_

Më 9 korrik, me kohën e Brazilit, Pentacampions do të luajnë në ndeshjen e parë gjysmëfinale të kampionatit botëror të futbollit me ekipin gjerman. E vërtetë, tashmë dihet për dy humbje në skuadrën kryesore të brazilianëve. Kështu, kapiteni i nikoqirëve të Kupës së Botës Silva dhe ylli sulmues i brazilianëve Neymar do të humbasin gjysmëfinalet.

Kalaja kryesore e mbrojtjes së ekipit brazilian, Thiago Silva më me përvojë, u skualifikua për ndeshjen gjysmëfinale për shkak të shumë kartonëve të verdhë. Në një ndeshje kundër Kolumbisë në pjesën e dytë, Silva parandaloi portierin kolumbian të vinte topin në lojë. Për këtë, gjyqtari i takimit i dha një karton të verdhë brazilianit. Fatkeqësisht për tifozët e Brazilit, kartoni ishte tashmë kartoni i dytë në turne për mbrojtësin. Sipas rregullores së turneut, në rast të marrjes së dy kartonëve të verdhë në ndeshje, lojtari shkelës humbet takimin e radhës. Vetëm nga faza gjysmë-finale kartat e verdhë zhduken. Nuk ka ende fjalë të saktë se kush do ta zëvendësojë Thiago Silva në mbrojtjen qendrore të Brazilit. Me sa duket, do të jetë Dante ose Enrique.

Humbja e dytë e rëndësishme para ndeshjes me Gjermaninë për brazilianët ishte dëmtimi i Neymar. Tashmë në fund të takimit me Kolumbinë, në minutën e 87-të, Neymar mori një goditje në gju në pjesën e poshtme të mesit nga mesfushori kolumbian Sunigi. Neymar u dërgua në fushë me një barelë dhe më pas u dërgua në spital. Mjekët diagnostikuan një thyerje të rruazës së tretë. Ky dëmtim i privon Neymar mundësinë për të vazhduar Kupën e Botës. Përveç kësaj, mjekët thonë se sulmuesi brazilian nuk mund të ecë edhe për pak kohë. Sipas informacionit të fundit, Neymar nuk do të ketë nevojë për operacion, por koha e saktë e rikuperimit të sulmuesit është ende e panjohur. Sipas të dhënave paraprake, Neymar do të humbasë tre javë. Sulmuesi ishte shënuesi më i mirë i skuadrës. Në Kupën e Botës Fubal 2014, Neymar shënoi katër gola. Më shumë gjasa, Bernard do të zëvendësojë sulmuesin.