Si Luajti Zenit Ndeshjen E Parë Në Sezonin E Ligës Së Kampionëve 2014-2015

Më 16 shtator, Zenit Shën Petersburg luajti ndeshjen e tij të parë në fazën e grupeve të sezonit të Ligës së Kampionëve 2014-2015. Rivalët e klubit tonë ishin lojtarët e Benfica. Ndeshja u zhvillua në Portugali.

Si luajti Zenit ndeshjen e parë në sezonin e Ligës së Kampionëve 2014-2015

Ekipi rus e filloi takimin me kundërshtarin e frikshëm portugez me shumë besim. Tashmë në minutat e para, Hulk shërbeu rrezikshëm në zonën e penalltisë. Pasimi i tij për pak sa nuk përfundoi me një gol ndaj Benfica. Ky ishte paralajmërimi i parë kundër mbrojtjes portugeze. Pas disa minutash të tjera, Zenit ende shënoi. Hulk në minutën e 5-të mori një pasim të mençur nga Shatov dhe dërgoi topin në rrjetën e golit të Arthur. Ekipi rus kaloi në epërsi 1 - 0. Pas golit të pësuar, lojtarët e Benfica u përpoqën të intensifikonin veprimet e tyre në sulm, por futbollistët e Shën Petersburgut nuk lejuan kundërshtarët e tyre të bënin asgjë.

Në mes të pjesës së parë, ndodhën dy ngjarje më të rëndësishme. Për një faull të fundit ndaj Dani, portieri portugez u përjashtua, dhe në minutën e 22-të, pas një goditje këndi, Witsel siguroi avantazhin e Zenit. Rezultati tani qëndron në 2 - 0. Me këtë rezultat, ekipet shkuan në një pushim.

Në pjesën e dytë, lojtarët e klubit rus kishin disa raste të tjera. Sidoqoftë, implementimi dështoi. Hulk goditi shtyllën pasi goditi nga një kënd i mprehtë, Rondon goditi portën, duke shkuar në një takim me portierin. Lojtarët e Benfica nuk patën raste të ndritshme njëqind përqind të shënimit. Ne mund të vërejmë vetëm goditjen e rrezikshme në kokën e Luizao pas standardit. Spas Lodygin.

Ndeshja përfundoi me një fitore të sigurt të Zenit me një rezultat 2 - 0. Lojtarët e ekipit rus treguan organizim të mirë të lojës dhe ishin në gjendje të konfirmonin klasin e tyre.