Ndjesitë Kryesore Të Fillimit Të Kupës Së Botës Në Brazil

Përmbajtje:

Raundi i parë në tetë grupe të Kupës së Botës përfundoi në 16 ndeshje. Shikuesit mund të shihnin të 32 ekipet kombëtare në veprim. Jo pa disa ndjesi në fillim të kampionatit, të cilat e bëjnë turneun të duket edhe më interesant. Ekzistojnë tre ndeshje, rezultatet përfundimtare të të cilave befasuan të gjithë botën e futbollit.

Sensacii_chempionata_mira

Uruguaj - Kosta Rika (1-3)

Në ndeshjen midis kampionëve në fuqi të Amerikës së Jugut dhe ekipit kombëtar të Kosta Rikës, pak mund të kishin parashikuar rezultatin përfundimtar. Skuadra uruguajane ka lojtarë të shkëlqyeshëm që luajnë në klubet më të mira të futbollit në Evropë. Vetëm emri i Edinson Cavani është i aftë të tmerrojë çdo mbrojtje armike. Sidoqoftë, futbolli është aq interesant sa është e pamundur të parashikohet me saktësi rezultati i një ndeshjeje. Pas pjesës së parë, favoritët fituan 1 - 0, por në 45 minutat e dyta ata arritën të pranojnë tri herë. Për më tepër, pasi pësuan gola, uruguajanët nuk gjetën forcën për të krijuar mprehtësi në portat e ekipit kombëtar të Kosta Rikës. Rezultati i ndeshjes u bë një sensacion i vërtetë në Kupën e Botës në Brazil, duke treguar se favoritët jo gjithmonë fitojnë fitore të sigurta.

Spanjë - Hollandë (1 - 5)

Kampionët në fuqi të botës dhe fituesit e dy kampionateve të fundit Evropianë konsiderohen favoritë në çdo turne. Në ndeshjen Spanjë - Hollandë, duhej të kishte një futboll të shkëlqyeshëm nga të dy ekipet. Kjo u vu re në pjesën e parë të ndeshjes në El Salvador në stadiumin Fonte Nova. Sidoqoftë, pjesa e dytë ishte plotësisht e paparashikueshme. Hollandezët shënojnë katër gola pa përgjigje ndaj ekipit spanjoll. Kampionët në fuqi të botës nuk u rrahën thjesht, por u çmontuan pjesë për pjesë. Dikush mund të supozojë një fitore për Hollandën, por një rezultat i tillë u konsiderua i paimagjinueshëm. Klasa e komandave nuk është aq e ndryshme. Kjo ndeshje ishte humbja e parë e vërtetë dhe tregoi se në Spanjë jo gjithçka është aq e mirë dhe pa re në organizimin e turneut.

Gjermani - Portugali (4 - 0)

Një tjetër humbje në ndeshjen e ekipeve më të mira evropiane u zhvillua në stadiumin tashmë të famshëm Fonta Nova në El Salvador. Disa ditë më parë, Hollandezët ishin marrë me Spanjën në këtë arenë. Tani ishte radha e gjermanëve. Kombëtarja gjermane shkatërroi Portugalinë. Rezultati përfundimtar 4-0 është dëshmi se gjermanët janë pothuajse favoritët kryesorë në Kupën e Botës në Brazil. Cristiano Ronaldo nuk ishte në gjendje të tregojë asgjë në ndeshje, dhe ekipi i tij dukej i zbehur papritur. Tashmë në pjesën e parë, gjermanët shënuan lehtësisht tre gola, dhe në pjesën e dytë të takimit ata përsëri mërzitën portugezët. Në këtë lojë, hat trick-u i parë në kampionat u tërhoq nga Thomas Müller. Rezultati i fundit dërrmues në favor të Gjermanisë mund t'i atribuohet ndjesisë së fillimit të Kupës së Botës, në masën që pritej një lojë më e ndritshme nga Portugalia.