Historia E Kupës Së Botës Në Shekullin 21

Përmbajtje:

Të gjithë tifozët e planetit po presin me padurim turneun kryesor të futbollit të periudhës katër vjeçare - Kupën e Botës. Mundialet mbledhin miliona spektatorë, fituesit e kampionatit do të shkruajnë përgjithmonë emrat e tyre në historinë e sporteve. Kampionati Botëror është një festival i vërtetë sportiv që nuk mund të lërë indiferent askënd që është disi i lidhur me sportin.

Historia e Kupës së Botës në shekullin 21

Deri më tani, pesë kampionate botërore të futbollit janë zhvilluar në shekullin 21. Gjeografia e Kupës së Botës ishte e gjerë - turnet u mbajtën në Evropë dhe Azi, në kontinentet Afrikane dhe Amerikën e Jugut.

Kupa e Botës 2002 në Japoni dhe Korenë e Jugut

Në vitin 2002, Kupa Botërore FIFA u mbajt në Azi për herë të parë. Vendet që morën të drejtën për të organizuar Kupën e Botës ishin Koreja e Jugut dhe Japonia. Kombëtarja ruse mori pjesë në këtë turne. Turneu nuk përfundoi me ndonjë gjë të jashtëzakonshme për tifozët tanë. Rusët nuk ishin në gjendje të largoheshin nga grupi.

Kupa e Botës 2002 u shënua nga shumë ndjesi, duke përfshirë kalimin e ekipit kombëtar të Senegalit në çerekfinale, gjysmëfinale me pjesëmarrjen e ekipeve kombëtare të Turqisë dhe Koresë së Jugut. Në fund të turneut, turqit fituan medalje bronzi, dhe në ndeshjen finale, ekipi kombëtar brazilian mundi Gjermaninë me rezultat 2: 0. Fitorja e brazilianëve ishte e pesta në historinë e tyre në Kupën e Botës. Shënuesi më i mirë i turneut me tetë gola në shtatë takime ishte sulmuesi i madh brazilian Ronaldo.

Kupa e Botës 2006 në Gjermani

Në vitin 2006, ishte radha e gjermanëve për të pritur kampionatin botëror të futbollit. Kombëtarja ruse nuk mund të kalonte fazën kualifikuese për Kupën e Botës dhe nuk luajti në turneun kryesor botëror.

Kupa e Botës mbahet mend për shumë ndeshje të jashtëzakonshme. Lionel Messi debutoi për ta në fanellën e kombëtares argjentinase. Vërtetë, Argjentinasit nuk arritën sukses në Kupën e Botës. Si dhe nikoqirët, gjermanët, të cilët humbën në gjysmëfinale nga italianët. Sidoqoftë, ekipi kombëtar gjerman ishte në gjendje të fitojë medaljet e bronzta të kampionatit, duke mundur Portugalinë. Italianët u bënë triumfet e kampionatit. Në një gjuajtje penalltish në ndeshjen vendimtare, ata tejkaluan ekipin kombëtar francez (1: 1; 5: 4). Ky turne ishte i fundit në ekipin kombëtar për Zinedine Zidane - një lojtar i shkëlqyeshëm që personifikoi një epokë të tërë në futbollin francez.

Kupa e Botës 2010 në Afrikën e Jugut

Në vitin 2010, një festë e vërtetë futbolli arriti në kontinentin Afrikan. Për herë të parë në histori, kampionati i futbollit i planetit u mbajt në kontinentin Afrikan. Ndër ngjarjet e gjalla të paharrueshme që shoqërojnë kampionatin, mund të vërehet atmosfera në tribuna. Në të gjitha ndeshjet, afrikanët përdorën vuvuzelas - tuba të veçantë që krijuan një zhurmë të pakrahasueshme.

Komponenti i lojës së kampionatit nuk ishte aq i ndritshëm. Fituesit ishin spanjollët, të cilët treguan futboll “pragmatik”. Në përgjithësi, efektiviteti i kampionatit nuk ishte në nivelin më të lartë. Shënuesi më i mirë i kampionatit, Thomas Müller, shënoi vetëm pesë gola në gjashtë takime. Hollandezët fituan medaljen e argjendtë, dhe ekipi kombëtar gjerman fitoi bronzin. Rusia nuk mori pjesë në kampionat.

Kupa e Botës 2014 në Brazil

Duket se nuk ka vend më të mirë për të pritur Kupën e Botës FIFA sesa Brazili. E gjithë bota u zhyt në atmosferën e një feste të shkëlqyer. Dhe pa atë, vendi i futbollit ishte duke pritur për turneun botëror. E vërtetë, ëndrrat e brazilianëve nuk ishin të destinuara të realizoheshin. Ekipi vendas pësoi një humbje dërrmuese në gjysmëfinale ndaj Gjermanisë 1: 7, para se të humbte ndaj Hollandës në ndeshjen e medaljes së bronzit. Kampionët e kampionatit ishin gjermanët, të cilët ndaluan ekipin e Lionel Messi në finalen e kombëtares argjentinase.

Kombëtarja ruse mori pjesë në turne. Ashtu si 12 vjet më parë, rusët nuk ishin në gjendje të largoheshin nga grupi.

Kupa e Botës 2018 në Rusi

Betejat e Kupës së Botës në shtëpi janë ende të freskëta në kujtesën e tifozëve rusë. Ishte një festë për të gjithë vendin. Kombëtarja jonë u dha emocione të gjalla të gjithë tifozëve vendas të futbollit me lojën e tyre. Rezultati është logjik - arritja në çerekfinale të kampionatit, ku vetëm në gjuajtjen e penalltive, ekipi kombëtar rus humbi ndaj finalistëve të ardhshëm të kroatëve. Fitorja në Rusi u festua nga ekipi francez. Për francezët, ky ishte triumfi i dytë në histori. Kroatët përfunduan të dytët, dhe një brez i frikshëm belgësh arriti të fitonte finalen e ngushëllimit kundër britanikëve.

Shënuesi më i mirë i atij kampionati ishte Hari Kane. Sulmuesi i Anglisë dhe Tottenham ka 6 gola në shtatë ndeshje.