Hokej MFM-2015: Si U Mbajtën çerekfinalet E Rusisë - SHBA

Në mbrëmjen e vonë të 2 janarit, me kohën e Moskës, ekipi kombëtar rus i hokejve në akull luajti ndeshjen çerekfinale në kuadër të kampionatit botëror të të rinjve. Rivalët e rusëve ishin bashkëmoshatarët e tyre nga Shtetet e Bashkuara.

Hokej MFM-2015: si u mbajtën çerekfinalet e Rusisë - SHBA

Për të identifikuar fituesit në ndeshjen çerekfinale të MFM 2015, lagjet e Valery Bragin u detyruan të lëviznin nga Toronto në Montreal. Ishte në arenën e klubit të famshëm Montreal Canadiens që rusëve iu desh të kapërcenin rezistencën e një prej favoritëve kryesorë të kampionatit botëror të hokejve për të rinj - amerikanëve.

Periudha e parë për ekipin kombëtar rus ishte e suksesshme. Lojtarët e hokejve amerikanë shpesh shkelnin rregullat. Kjo çoi në faktin se amerikanët luajtën në pakicë për gjysmën e periudhës. Në minutën e 3-të të takimit, Ivan Barbashev realizoi epërsinë numerike të dy lojtarëve. Rusia kaloi në epërsi 1: 0. Më tej, amerikanët vazhduan përsëri të gabonin. Rezultati ishte goli i dytë i shënuar kundër ekipit amerikan. Alexander Sharov në minutën e 16-të shqetësoi përsëri amerikanët. Topi u godit menjëherë pas përfundimit të kohës së ardhshme të dënimit të lojtarit amerikan të hokejve.

Në periudhën e dytë, amerikanët shtuan ndjeshëm. Sulme të shpejta vazhdimisht ndodhën mbi lojtarët e SH. B. A.-së. Në minutën e 33-të, Anthony Di Angelo mbylli hendekun me një goditje nga distanca. Në kohën e golit, lojtarët hokej rusë ishin më të shumtë. Pas kësaj, amerikanët vazhduan të gjuanin shumë në portën e Shesterkin, por portieri ynë ishte i besueshëm. Vlen të përmendet se lojtarët e hokejve amerikanë "hodhën" rusët tre herë gjatë periudhës së dytë.

Amerikanët filluan përsëri periudhën e tretë në mënyrë aktive, por goli i parë në këtë periudhë fluturoi në portat e lojtarëve të hokejve jashtë shtetit. Sergei Tolchinsky në minutën e 42-të solli ekipin kombëtar rus përpara (3: 1). Pastaj rusët filluan të thyejnë rregullisht rregullat. Kjo ishte për shkak të presionit të lartë të amerikanëve dhe avantazhit total të lojës së këtyre të fundit. Një aktivitet i tillë i ekipit amerikan të hokej u shpërblye me një hir të dytë në qëllimin tonë. Në minutën e 49-të, Zach Warenski përsëri zvogëloi hendekun midis amerikanëve në minimum. Pjesa tjetër e periudhës, rusët ishin ekskluzivisht në mbrojtje. Për të gjithë ndeshjen, Shesterkin pasqyroi më shumë se dyzet goditje të lojtarëve amerikanë. Kjo lojë e portierit është bërë një ndihmë e rëndësishme për të gjithë ekipin kombëtar në mbajtjen e rezultatit të fitores. Praktika e zëvendësimit të portierit me një lojtar të gjashtë në terren në fund të takimit nuk i ndihmoi as amerikanët. Rusia mbajti dhe fitoi 3: 2.

Akuzat e Valery Bragin do të luajnë ndeshjen tjetër në turne në 4 janar. Rivalët e rusëve në gjysmëfinale do të jenë kombëtarja suedeze.