Kush U Bë Fitues I Kampionatit Botëror Të Hokej Mbi Akull

Përmbajtje:

Kampionati Botëror i Hokej mbi Akull 2012 u mbajt në Helsinki dhe Stokholm nga 4 deri në 20 maj. Në total u zhvilluan 64 ndeshje në të cilat morën pjesë 16 ekipe. Vendin e parë në kampionat e zuri Federata Ruse, e dyta - Sllovakia dhe e treta - Republika Çeke.

Kush u bë fitues i Kampionatit Botëror të Hokej mbi Akull 2012

Udhëzimet

Hapi 1

Para kampionatit, të 16 ekipet pjesëmarrëse në të ishin ndarë në dy grupe me emrat e koduar H (nga emri i qytetit të Helsinkit) dhe S (nga emri i qytetit të Stokholmit). E para prej këtyre grupeve përfshinte ekipet kombëtare të Kanadasë, Finlandës, SHBA, Zvicrës, Sllovakisë, Republikës së Bjellorusisë, Francës dhe Kazakistanit dhe e dyta - Federata Ruse, Suedia, Republika Çeke, Gjermania, Norvegjia, Letonia, Danimarka dhe Italia. Ngjarja përfshiu dy komplekse të mëdha sportive: në Helsinki - Hartwall Arena dhe në Stokholm - Globen Arena.

Hapi 2

Gjatë fazës paraprake, u zhvilluan 28 ndeshje midis ekipeve kombëtare të grupit H dhe të njëjtit numër midis ekipeve kombëtare të grupit S. Si rezultat, tetë skuadra arritën në çerekfinale: Kanada, Sllovaki, Suedi, Republika Çeke, Federata Ruse Norvegjia, SHBA dhe Finlanda. Tetë ekipet e mbetura nuk morën pjesë në gara të mëtejshme.

Hapi 3

Në çerekfinale, Kanada luajti kundër Sllovakisë me rezultat 3: 4, Suedia me Republikën Çeke - me të njëjtin rezultat, Federata Ruse me Norvegjinë - me rezultat 5: 2 dhe Shtetet e Bashkuara me Finlandën - me një rezultati 2: 3. Pas kësaj, ekipet kombëtare të Kanadasë, Suedisë, Norvegjisë dhe Shteteve të Bashkuara ranë nga kampionati.

Hapi 4

Në gjysmëfinale, skuadra sllovake mundi Republikën Çeke me rezultat 3: 1, dhe ekipi kombëtar rus mundi atë finlandez me rezultat 6: 2. Si rezultat, Sllovakia dhe Federata Ruse arritën në finale.

Hapi 5

Finalja e kampionatit u zhvillua më 20 maj. Nga ana e Federatës Ruse, golat u shënuan nga Alexander Valerievich Semin (në 09:57 dhe 35:22 minuta), Alexander Valerievich Peregozhin (26:10), Alexey Vladimirovich Tereshchenko (33:31), Pavel Valerievich Datsyuk (43): 55) dhe Evgeny Vladimirovich Malkin (58:02). Në anën sllovake, të dy golat u shënuan nga Zdeno Jara (01:06 dhe 49:37). Kështu, me rezultat 6: 2, ekipi kombëtar rus u bë fitues i turneut, dhe ekipi kombëtar sllovak zuri vendin e dytë. Disa orë para kësaj, ndeshja prej bronzi u mbajt në të njëjtin qytet. Ekipet nga Republika Çeke dhe Finlanda morën pjesë në të. I pari prej tyre shënoi 3 gola, dhe i dyti - 2. Si rezultat, vendi i tretë shkoi për ekipin kombëtar Çek.