Si Performoi Ekipi Kombëtar Rus I Hokejve Në Akull Në Kampionatin Botëror

Kampionati Botëror i Hokej mbi Akull 2012 u zhvillua nga 4 deri në 20 maj. Lojërat u mbajtën në dy vende fqinje: Finlandë dhe Suedi, më saktësisht në kryeqytetet e tyre - Helsinki dhe Stokholm.

Si performoi ekipi kombëtar rus i hokejve në akull në Kampionatin Botëror 2012

16 ekipet kombëtare u ndanë në dy grupe: Rappu N, i cili luajti ndeshjet e fazës paraprake në akullin e Hartwall Arena në Helsinki dhe Grupi S (i cili përfshinte ekipin kombëtar rus), i cili luajti fazën paraprake në Globe Arena në Stokholm. Sipas rezultateve të ndeshjeve, ekipet e mëposhtme arritën në playoff: nga Grupi H - ekipet kombëtare të Kanadasë, SHBA. Finlanda dhe Sllovakia, nga grupi S - ekipe nga Rusia, Suedia, Republika Çeke dhe Norvegjia. Kombëtarja ruse ishte e vetmja që fitoi të 7 ndeshjet e fazës paraprake.

Pastaj ekipi ynë vazhdimisht luante ndeshje me ekipin kombëtar norvegjez në çerekfinale, pasi kishte fituar me rezultat 5: 2, dhe me ekipin kombëtar finlandez në gjysmëfinale, duke fituar me rezultat 6: 2. Në takimin e fundit përfundimtar, ajo duhej të luante me ekipin kombëtar sllovak, i cili mundi kanadezët në çerekfinale (4: 3) dhe në gjysmëfinale - çekët (3: 1).

Ndeshja për medaljet e arta u zhvillua më 20 maj në akullin e Hartwall Arena. Stadiumi ishte mbushur me kapacitet. Kombëtarja ruse u konsiderua favorit i paqartë, por sllovakët nuk duhej të ishin nënvlerësuar kurrë. Vetë fakti që ata arritën në finale, duke mundur rivalë të tillë të frikshëm si Kanadezët dhe Çekët, tha shumë.

Dhe Sllovakët menjëherë dëshmuan se janë shumë të vendosur. Tashmë në minutën e dytë të periudhës së parë, ata hapën një llogari! Kapiteni i ekipit të tyre kombëtar Z. Haro e befasoi portierin tonë me një gjuajtje të fuqishme nga vija blu. Një fillim i tillë mund të kishte dekurajuar këdo, por, për meritë të lojtarëve tanë, ata nuk u hutuan, kapën iniciativën dhe filluan të krijojnë momente të rrezikshme në portën e ekipit sllovak. Në minutën e 10-të, Datsyuk bëri një pasim të saktë në distancë për Ovechkin, ai hyri në zonë dhe bëri një pasim nga e majta te Semin, i cili hodhi topin në portën e portierit Laco. Pjesa e dytë e periudhës u zhvillua në sulme me dy tehe, ekipet u larguan për pushim me të njëjtin rezultat 1: 1.

Në minutën e 6-të të periudhës së dytë, lojtarët tanë të hokej shënuan golin e dytë, Perezhogin shënoi. Dhe në minutën e 14-të rezultati u bë 3: 1, kur Tereshchenko dhe Shirokov zbatuan me shkathtësi një dalje dy me një. Pas vetëm dy minutash, topi përsëri fluturoi në portën e Laco pas një gjuajtjeje nga Semin, i cili doli një me një me portierin Sllovak.

Lojtarët tanë të hokejve "morën guximin", dhe megjithëse Sllovakët rezistuan me kokëfortësi, duke kundërsulmuar, rezultati i ndeshjes ishte tashmë i qartë. Në periudhën e tretë, ekipi kombëtar rus shënoi dy gola të tjerë për Sllovakët, duke pranuar një në përgjigje kur luante në pakicë. Rezultati përfundimtar është 6: 2 në favorin tonë. Ishte një fitore shumë e bukur dhe e merituar! Të gjithë komentatorët sportivë unanimisht vunë në dukje nivelin e lartë të ekipit tonë, i cili nuk i la asnjë mundësi kundërshtarit.