Si Performoi Rusia Në Lojërat Paralimpike Të Londrës

Lojërat Paraolimpike 2012, të mbajtura në Londër, i sollën Rusisë 36 medalje të arta. Arritjet e atletëve vendas u vlerësuan në të gjithë botën, duke i dhënë Rusisë ekipin e merituar vendin e dytë.

Si performoi Rusia në Lojërat Paralimpike të Londrës

Atletët rusë që shkuan në Paraolimpiadën 2012 në Londër treguan rezultate të shkëlqyera, pasi kishin fituar vendin e dytë në numrin e medaljeve të arta pas ekipit kombëtar kinez.

Në vitin 2012, Paraolimpianët Rusë demonstruan nivelin më të lartë të trajnimit dhe fituan 36 medalje ari dhe 38 medalje argjendi. Bronzi u fitua nga 28 persona. Pas kthimit nga Londra, atyre iu dha gjithashtu çmime nderi shtetërore, të cilat iu dhanë atyre personalisht nga Presidenti rus Vladimir Putin. Ai gjithashtu vuri në dukje se rezultatet e delegacionit kombëtar në Lojërat Paralimpike janë një triumf i vërtetë, në të cilin ekipi po shkon për shumë vite.

Këtë vit, ekipi paraolimpik rus përbëhej nga 128 atletë. Sipas Vladimir Lukin, President i Komitetit Paralimpik Rus, atletët rusë kanë bërë një hap kolosal përpara, të cilin askush nuk e priste. Në Lojërat e mëparshme, të cilat u zhvilluan katër vjet më parë, ekipi kombëtar rus fitoi vetëm 18 medalje ari pa u futur në tre vendet më të mira fituese.

Pjesëmarrësit paraolimpikë garuan në dymbëdhjetë disiplina sportive, por Lukin veçanërisht vuri në dukje sukseset e notarëve rusë dhe atletëve të atletit. Deri në pesë medalje të arta u sollën në Rusi nga notarja Oksana Savchenko, e cila fitoi famë botërore në Paraolimpiadën e fundit në Pekin, duke u bërë një kampione tre herë. Në vitin 2012, ajo theu rekordin e saj, duke performuar me sukses në pesë distanca të ndryshme dhe duke vendosur rekordin botëror në 50 metra not i stilit të lirë. Olesya Vladykina gjithashtu tregoi një fitore të sigurt në klasën e saj të notit, e cila mori një set të plotë medaljesh nga Londra, duke fituar ar, argjend dhe bronz.

19 medalje ari në Rusi u sollën nga atletë me dëmtime të shikimit dhe çrregullime të muskuloskeletit, duke performuar në klasa të ndryshme. Ky padyshim mund të quhet një përparim i madh, pasi që në Lojërat Paralimpike të mëparshme në atletikë, Rusia fitoi vetëm tre medalje të arta. Gjatë katër viteve të fundit, programi i trajnimit për atletët është përmirësuar, stafi trajnues i ekipit Paraolimpik ka ndryshuar, dhe kjo nuk mund të mos ndikojë në rezultatet që rusët treguan në Londër. Alexey Ashapatov, udhëheqësi i ekipit, fitoi hedhjen e diskut dhe shtënën. Atletja Margarita Goncharova i solli ekipit rus tre medalje të arta dhe një argjend.

Më në fund, ari i fundit për Rusinë u soll nga lojtarët, të cilët fituan një fitore të madhe në ndeshjen finale me rezultat 1: 0. Atletët me aftësi të kufizuara nuk planifikojnë të ndalen këtu: në katër vjet, ata do të kenë lojëra të reja që do të mbahen në Rio de Janeiro.