Lojërat Olimpike Verore 1948 Në Londër

Nuk kishte Olimpiadë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Garat e para të verës u organizuan në 1948 në Londër, të cilat u bënë shenjë e fillimit të një jete të plotë paqësore, përfshirë këtu edhe në fushën e sporteve.

Lojërat Olimpike Verore 1948 në Londër

Londra u zgjodh si kryeqyteti i lojërave, pavarësisht nga situata e rëndë ekonomike në MB gjatë kësaj periudhe. Vendi ende mbante sistemin e racionimit të futur në kohën e luftës për shkak të mungesës së ushqimit. Kjo ishte Olimpiada e dytë në Londër, e para u organizua në vitin 1908 dhe nuk ndryshonte në fushëveprim.

Në total, atletë nga 59 vende morën pjesë në garë. Gjermania dhe Japonia u ndaluan nga lojërat si vende agresore gjatë Luftës së Dytë Botërore. Bashkimi Sovjetik shqyrtoi mundësinë e dërgimit të ekipit të tij në konkurs, por kjo nuk mund të bëhej për shkak të dallimeve politike. Gjithashtu, disa vende për herë të parë deleguan atletët e tyre në lojëra. Midis tyre ishin Burma, Venezuela, Libani dhe disa vende të tjera.

Në një ngjarje jozyrtare të ekipit, ekipi i SHBA zuri vendin e parë. Sukseset më të mëdha janë arritur nga vrapues dhe notarë amerikanë, si gra dhe burra. Vendet e dyta dhe të treta u zunë nga Suedia dhe Franca me një epërsi të fortë ndaj udhëheqësit. Britania e Madhe ishte vetëm në vendin e 12-të në renditjen e përgjithshme të medaljeve nga vendi. Ekipi mori vetëm tre medalje të arta: dy në vozitje dhe një në vela.

Ekipi finlandez është bërë lider i padiskutueshëm në gjimnastikë. Ajo fitoi 6 medalje ari, 2 argjendi dhe 2 bronzi. Garat për burrat mbi kalë u njohën si unike. Tre atletë finlandezë morën medalje ari, megjithëse fillimisht supozohej të jepte një set çmimesh.

Në boks, atletët argjentinas fituan 2 ari në të njëjtën kohë. Ekipet kombëtare të Afrikës së Jugut dhe Hungarisë ishin në gjendje të mburreshin me të njëjtin numër çmimesh. Amerikanët që janë duke udhëhequr në shumë sporte të tjera kanë fituar vetëm një medalje argjendi.

Interesant ishte fakti që ekipi anglez i futbollit nuk mund të ishte mes medalistëve. Ari shkoi në Suedi, argjendi në Jugosllavi dhe bronzi në Danimarkë.