Cilat çmime Olimpike Ishin Një Surprizë E Këndshme

Rezultatet e Lojërave Olimpike në Londër, të cilat përfunduan më 12 gusht, duhet të konsiderohen shumë të suksesshme për kombëtaren ruse. Duke fituar gjithsej 82 medalje, përfshirë 24 medalje të arta, 26 argjendi dhe 32 bronzi, ekipi rus me besim zuri vendin e 4-të. Dhe për sa i përket numrit të përgjithshëm të medaljeve, rusët ishin shumë përpara nikoqirëve të Olimpiadës - atletët e Britanisë së Madhe, të cilët zunë vendin e 3-të vetëm për shkak të numrit të madh të çmimeve të standardit më të lartë.

Cilat çmime olimpike ishin një surprizë e këndshme

Sigurisht, çdo çmim në Lojërat Olimpike është shumë i nderuar si për atletin ashtu edhe për vendin që ai përfaqëson. Por edhe mes tyre ka nga ata që erdhën si një befasi e këndshme, dhe për këtë arsye janë veçanërisht të vlefshëm. Për shembull, në ditët e para të Olimpiadës, kur ekipi ynë në tërësi nuk paraqiti shumë mirë, xhudistët meshkuj rusë treguan rezultate të shkëlqyera. Nuk është e ekzagjeruar të thuhet se atletët tanë fjalë për fjalë tronditën ekspertët e xhudos dhe veçanërisht japonezët, të cilët tradicionalisht janë shumë të fortë në këtë sport. Një surprizë veçanërisht e këndshme ishin medaljet e arta të Arsen Galstyan, Mansur Isaev dhe Tagir Khaibulaev.

Një surprizë e padiskutueshme ishte ari i Elena Lashmanova, i fituar në garat e ecjes në garë në një distancë prej 20 kilometrash. Siç e pranoi edhe vetë kampionia olimpike, ajo as nuk e ëndërronte një sukses të tillë. Mbi të gjitha, të gjithë komentuesit dhe ekspertët sportivë të këtij sporti besuan se pretendentja kryesore për vendin e parë ishte një grua tjetër ruse - Olga Kaniskina. Sidoqoftë, në segmentin e fundit të kësaj distance më të vështirë, Lashmanova ishte në gjendje të anashkalojë Kaniskina dhe të fitojë një medalje të artë olimpike.

Dhe, sigurisht, nuk mund të mos përmendet ari i palës ruse të vozitësve-kajakerëve Alexander Dyachenko / Yuri Postrigai në një distancë prej 200 metrash. Britanikët, tradicionalisht të fortë në vozitje, konsideroheshin favoritët e padiskutueshëm në këtë disiplinë, veçanërisht pasi atletët rusë filluan të stërviten së bashku mjaft kohët e fundit. Sidoqoftë, ishin rusët ata që morën arin, dhe nikoqirët e Lojërave Olimpike përfunduan duke u mjaftuar vetëm me vendin e tretë.

Medalja e bronztë e marrë nga çifti rus i badminton Valeria Sorokina dhe Nina Vislova, të cilët mundën dyshen me përvojë kanadeze Alex Bruce / Michelle Lee në ndeshjen për vendin e tretë, ishte gjithashtu një surprizë e këndshme. Dhe saktësisht të njëjtën përshtypje e bëri medalja e bronztë e vrapueses Ekaterina Poistogova, e cila zuri vendin e tretë në një distancë prej 800 metrash. Duke folur për këtë garë, atletja nuk e fshehu se ishte shumë e vështirë për të. "Por unë isha në gjendje të arrija bronzin, fitova fjalë për fjalë disa të qindtat e sekondës në vijën e finishit," buzëqeshi Ekaterina.