Kush Fitoi Medalje Në Qitjen Me Pushkë

Garat e qitjes u mbajtën në Lojërat Olimpike të Londrës nga dita e 4-të deri në ditën e 13-të (28 korrik - 6 gusht). Gjatë kësaj kohe, u mbajtën 15 grupe çmimesh, nga të cilat 5 u morën në shtëpi nga gjuajtësit e pushkëve - 8 burra dhe 6 gra morën medalje olimpike. Kinezët, Amerikanët dhe Italianët morën nga dy çmime, dhe 9 vende të tjera morën nga një secili. Rusët, mjerisht, nuk morën asgjë.

Kush fitoi medalje në qitjen me pushkë

Garat e qitjes u mbajtën në poligonët e qitjes në Kazermat Mbretërore të Artilerisë në zonën jug-lindore të Londrës të Woolwich. Në ditën e parë të konkursit të qitjes, 28 korrik, u luajtën dy grupe çmimesh, dhe njëra prej tyre u shpërnda midis grave që qëlluan nga një pushkë ajrore në një distancë prej 10 m. Nga 56 atletë, tetë vajza arritën në finale, përfshirë një nga dy rusët - Daria Vdovina, e cila tregoi rezultatin e tretë. Por ajo nuk arriti të garonte për çmimet - gruaja kineze I Sylin u bë kampione dhe pronare e medaljes së parë të artë të Lojërave Olimpike të Londrës. Bashkatdhetari i saj Yu Dan u bë i treti, dhe gruaja polake Sylvia Bogatskaya fitoi medaljen e argjendtë.

Në një disiplinë tjetër të grave, vajzat duhej të godisnin një armë me një pushkë në një distancë prej 50 m nga tre pozicione të ndryshme. Në këtë konkurs, më e mira ishte amerikani Jamie Lynn Grey, dhe pranë saj në podium ishin Ivana Maksimovich nga Serbia (vendi i 2-të) dhe Adela Sykorova nga Republika Çeke (vendi i 3-të). Në meshkuj, italiani Niccolo Campriani fitoi të njëjtën konkurs, përpara medalistit të argjendtë Kim Jong Hyun të Koresë së Jugut dhe amerikanit të tretë Matthew Emmons. Curshtë kurioze që Emmons, fitues i dy çmimeve të mëparshme të Olimpiadave, është martuar me Catherine Emmons, gjithashtu një kampione olimpike dhe mbajtëse e një rekord botëror në qitje me pushkë. Por ajo luan për ekipin Olimpik Çek dhe u bë e katërta në garën e grave.

Italiani Niccolo Campriani, i cili tashmë ka fituar të artën, garoi për çmimin e dytë në gjuajtjen në distancë prej 10 metrash dhe ishte në gjendje të bëhej i dyti, duke humbur ndaj rumunit Alin Djordje Moldovyan. Dhe vendin e tretë në këtë disiplinë e zuri Gagan Narang nga India. Burrat në këtë olimpiadë kishin një ushtrim më shumë se vajzat - në një distancë prej 50 m ata qëlluan të prirur. Më i miri nga të gjithë ishte Bjellorusi Sergei Martynov, i cili mundi Lionel Koks nga Belgjika dhe Sllovenin Raimond Debevets.

Performanca e ekipit të pushkës ruse në disiplinat e pushkëve (dhe në të gjitha të tjerat) mund të konsiderohet shumë e pasuksesshme - askush përveç Vasily Mosin, i cili u bë i treti në gjuajtjen e pëllumbave prej balte, nuk mund të ngjitej në podiumin olimpik.