Lojërat Olimpike Verore 1912 Në Stokholm

Olimpiada e Pestë Verore e vitit 1912 u mbajt në Stokholm nga 6 deri më 27 korrik. Kryeqyteti i Suedisë u zgjodh për të pritur Lojërat në seancën e vitit 1904 të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) në Berlin.

Lojërat Olimpike Verore 1912 në Stokholm

Hapja e madhe e Lojërave të Olimpiadës së Pestë u zhvillua më 6 korrik 1912 në Stadiumin Mbretëror. Në ceremoninë e hapjes morën pjesë mbreti Gustav V i Suedisë dhe Pierre de Coubertin. Tribunat e stadiumit, të cilat mund të strehojnë 32 mijë spektatorë, ishin mbushur plot.

Në garë morën pjesë 2407 atletë nga 28 vende. Garat u zhvilluan në 14 sporte, që ishte disi inferiore ndaj numrit të disiplinave të Olimpiadës së mëparshme, por numri i përgjithshëm i garave u rrit. Pentatloni për herë të parë u shfaq në programin olimpik, për herë të parë kishte gara noti midis grave. Ishte në Lojërat Olimpike në Stokholm që disiplinat klasike u përfshinë në programin e garës - gara stafetë 4 x 100 dhe 4 x 400 metra, si dhe vrapim në 5000 dhe 10000 metra.

Gara u zhvillua në një luftë shumë të tensionuar, por në shumë sporte favoritët u përcaktuan menjëherë. Pra, në garën 800 metra, nuk kishte asnjë të barabartë me amerikanët - James Meredith, Melvin Shepperd dhe Ira Davenport.

Në garën prej 5 km, u zhvillua një luftë dramatike midis Finn Hannes Kolehmainen dhe Francezit Jean Buen. Fitorja ishte parashikuar për vrapuesin francez, i cili vendosi një rekord të ri botëror në garën paraprake. Vetë atleti nuk dyshoi për fitoren, duke besuar se nuk kishte rivalë të denjë. Sidoqoftë, menjëherë pas fillimit të garës, u bë e qartë se atleti i ri finlandez Hannes Kolehmainen nuk do të dorëzohej para tij. Ata vrapuan të gjithë distancën këmbë më këmbë - nëse njëri arrin të shkonte përpara, tjetri menjëherë e kapi, dhe kështu shtatëmbëdhjetë herë. Sekonda para përfundimit, francezi arriti të kalonte përpara kundërshtarit, por në metrat e fundit finlandezi u kap me të dhe arriti të kalonte i pari vijën e finishit. Rekordi i vendosur një ditë më parë nga francezi u përmirësua menjëherë me 30 sekonda, e cila ishte një arritje me të vërtetë fenomenale. Në të njëjtën olimpiadë, Hannes Kolehmainen fitoi edhe dy medalje të arta në garën 10,000 metra dhe garën në kryq 8,000 metra.

Amerikanët ishin në epërsi në gjuajtjen me gjuajtje, me Patrick McDonald dhe Ralph Rose që fituan ar dhe argjend. Amerikanët gjithashtu shkëlqyen në 110 metra me pengesa, ari u fitua nga Fred Kelly.

Garat e mundjes ishin shumë interesante. Kohëzgjatja e periudhave të shkurtra ishte e kufizuar në një orë, në rast barazimi, fituesi përcaktohej nga pikët. Por në gjysmëfinale dhe finale, koha nuk ishte e kufizuar, si rezultat, lufta midis rusit M. Klein dhe finlandezit A. Asikainen zgjati 10 orë. Finlandezi fitoi. Meqenëse e fitoi atë në gjysmëfinale, menjëherë iu desh të merrte pjesë në luftën finale pa pushim, të cilën e humbi nga një atlet suedez. Të gjitha protestat nga finlandezët dhe rusët që i mbështetën ata u refuzuan.

Kishte shumë vendime të tilla të padrejta në këtë Olimpiadë. Pra, filloi të binte shi gjatë garës së qitjes. Për qitësit suedezë, organizatorët ngritën menjëherë një tendë dhe atletët nga vendet e tjera nuk u lejuan të binin nën të. Si rezultat, suedezët fituan shtatë medalje ari, gjashtë argjendi dhe katër medalje bronzi. Ata gjithashtu fituan në renditjen e përgjithshme të ekipit, duke marrë 24 medalje ari, 24 argjendi dhe 17 bronzi.

Fituesit u shpërblyen në Stadiumin Mbretëror. Pas prezantimit të medaljeve, u mbajt një banket, ku morën pjesë të gjithë pjesëmarrësit në garë. Pierre de Coubertin foli për nevojën për të organizuar Olimpiadat e ardhshme në një mënyrë edhe më të organizuar dhe për t'i festuar ato me gëzim dhe harmoni.