Lojërat Olimpike Verore 1920 Në Antwerpen

Lojërat Olimpike Verore, VII me radhë, u mbajtën në Antwerpen. Ato u hapën zyrtarisht më 14 gusht dhe u mbyllën më 30 gusht. Sidoqoftë, garat e para brenda kornizës së tyre (gara e patinatorëve të figurave dhe lojtarëve të hokejve) u mbajtën në Prill. Në korrik, jahtet dhe qitësit luftuan për medalje, dhe futbollistët luajtën në gusht dhe shtator.

Lojërat Olimpike Verore 1920 në Antwerpen

Lojërat Olimpike 1920 në Antwerp u mbajtën nga 23 Prill deri më 12 Shtator në total. 2675 atletë (përfshirë 78 gra) nga 29 vende të botës garuan për çmimet më të larta në 158 disiplina nga 25 sporte. Pjesëmarrësi më i ri ishte Nils Skoglund nga Suedia (14 vjeç e 8 ditë), më i moshuari ishte Oskar Swann, përsëri nga Suedia (72 vjeç e 281 ditë). Ekipi kombëtar i SHBA fitoi më shumë medalje - 94 copë. Amerikanët Lloyd Spooner dhe Willis Lee kishin më shumë medalje - 7 copa secila.

Garat e atletikës u mbajtën nga 15 deri më 23 gusht. 509 burra garuan për medalje në 29 disiplina. Atleti më i ri ishte Spanjolli Diego Ordonez (16 vjet e 283 ditë), më i moshuari ishte Matt McGrath, vendas i Shteteve të Bashkuara (42 vjet e 243 ditë). Finn Paavo Nurmi dhe Suedezi Erik Backman fituan më së shumti çmime - 4 medalje secila.

Për burrat, për herë të parë, u shtua një garë 3000 m me pengesa.

Atletë nga Gjermania dhe vendet aleate në Luftën e Parë Botërore (Bullgaria, Turqia dhe Austro-Hungaria) nuk u ftuan. Për arsye politike, as atletë nga Rusia Sovjetike nuk morën pjesë në Lojërat Olimpike.

Në Antwerp, flamuri Olimpik u ngrit për herë të parë dhe betimi Olimpik u shqiptua - këto tradita respektohen sot.

Heroi i Lojërave ishte Finn Paavo Nurmi, i cili fitoi kryqin në kampionatet individuale dhe ekipore dhe garën 10,000 m, dhe gjithashtu fitoi një medalje argjendi në garën 5,000 m. Anglezi Albert Hill fitoi 2 çmime kryesore - në 800 dhe garë 1,500 m.

Në Antwerp, ai përfundoi karrierën e tij duke fituar medaljen e katërt të artë Olimpike në karrierën e tij (maratonë), një nga heronjtë e Lojërave Olimpike 1912 në Stokholm - qëndruesi Hannes Kolehmainen. Përveç katër çmimeve të arta, ai kishte një "argjend".

Renditja e përgjithshme e medaljeve (për sa i përket numrit të çmimeve më të larta) u drejtua nga skuadra amerikane me 9 medalje ari, 12 argjendi dhe 8 bronzi. Finlanda gjithashtu kishte 9 medalje ari, por argjendi dhe bronzi ishin përkatësisht 4 dhe 3. Vendi i tretë - Britania e Madhe - 4 çmime të secilës vlerë.