Kush U Bë Kampion Paraolimpik Në Rusi

Lojërat XIV Paralimpike Verore u mbajtën në Londër nga 29 gusht deri më 9 shtator 2012. Pothuajse 4,200 atletë me aftësi të kufizuara nga 166 vende morën pjesë në to, të cilët garuan për 503 grupe çmimesh në 20 sporte. Rusët luajtën në Londër me shumë sukses, pasi kishin përmirësuar ndjeshëm rezultatet e treguara nga ekipi ynë në lojërat e mëparshme katër vjet më parë.

Kush u bë kampion Paraolimpik në Rusi

Në Lojërat e mëparshme Paraolimpike në Pekin, atletët rusë në renditjen jozyrtare të medaljeve ishin të tetë me 63 medalje, nga të cilat 12 ishin të arta. Rezultatet e kësaj Paraolimpike - 102 medalje dhe vendi i dytë i përgjithshëm i ekipit në këtë tregues. Numri më i madh i çmimeve - 46 - u sollën në vend nga atletë paraolimpikë, të cilët ishin në gjendje të ngjiteshin 19 herë në shkallën më të lartë të podiumit, 12 herë ishin të dytët dhe 15 herë ishin të tretët.

Vrapuesi Evgeny Shvetsov nga Mordovia u bë një kampion tre herë - ai fitoi në distanca prej 100, 400 dhe 800 metra, ndërsa vendosi rekorde të reja botërore dhe Paraolimpike. Kolegia e tij Elena Ivanova arriti një rezultat të ngjashëm - medaljet e saj të arta u fituan në distanca 100, 200 metra dhe në stafetë 4 x 100 metra. Margarita Goncharova mori pjesë në garën e artë me të, e cila mblodhi një koleksion prej tre medaljesh më të larta dhe një argjendi të Lojërave Paralimpike të Londrës. Për më tepër, ajo shtoi arin në kërcim së gjati në tre medalje në disiplinat e vrapimit.

Bartësi standard i ekipit kombëtar rus në ceremoninë e hapjes ishte Alexei Ashapatov, i cili humbi këmbën 10 vjet më parë, kampion i forumit të mëparshëm paraolimpik të sporteve në Pekin. Në Londër, ai konfirmoi epërsinë e tij në hedhjen e gjuajtjes dhe hedhjen e diskut, duke vendosur një rekord të ri botëror në disiplinën e dytë. Kërcimtari i gjatë Gocha Khugaev nga Osetia e Veriut fitoi një medalje të artë, por mundi arritjen aktuale të botës tre herë me radhë.

Një kontribut shumë i rëndësishëm në performancën e ekipit kombëtar rus dha nga ekipi i notarëve - ata fituan 42 çmime - 13 ari, 17 argjendi dhe 12 bronzi. Në këtë formë, Oksana Savchenko nga Bashkiria u dallua - ajo ka pesë vende të larta dhe një rekord botëror. Tani Oksana është një tetë herë kampione Paraolimpike. Në total, notarët rusë në Londër ishin në gjendje të rinovonin arritjet më të larta botërore gjashtë herë.

Harkëtarët Timur Tuchinov, Oleg Shestakov dhe Mikhail Oyun morën të gjithë podiumin në garat individuale. Dhe disa ditë më vonë, të gjithë shtuan në koleksionin e tyre një çmim më të artë për fitoren e një gare skuadre në këtë sport.

Paraolimpianët rusë, në kontrast me kinezët që fituan numrin më të madh të medaljeve, morën pjesë vetëm në gjysmën e disiplinave të paraqitura në forum. Prandaj, ekipi kombëtar i atletëve me aftësi të kufizuara ka perspektiva shumë të mira rritjeje për Lojërat Paralimpike të ardhshme.