Ku Do Të Zhvillohet Finalen E Kupës Së Futbollit Të Ukrainës?

Përmbajtje:

Gara e njëzet e tretë e Kupës së Futbollit të Ukrainës filloi në korrik 2013 me pjesëmarrjen e 48 skuadrave amatore profesioniste dhe dy më të forta në vend. Amatorët në të përfaqësoheshin nga "Jeta e Re" (Andreevka) dhe ODEK (Orzhev) të cilët kishin hequr dorë nga lufta tashmë në fazën paraprake. Finalja e turneut 2014 është planifikuar të zhvillohet më 7 maj. Vendi ende nuk është përcaktuar.

Shakhtar Donetsk gëzohet me një tjetër fitore të kupës

Finalja pa Shakhtar nuk është finale

Klubet ukrainase më të titulluara në Kupë janë Shakhtar Donetsk dhe Dinamo Kiev, të cilët fituan nëntë herë në to. Në total, Dynamo ka 12 finale të kupës, ndërsa Shakhtar, i cili ka festuar sukses në tre turnet e fundit, ka 13. Shakhtar dhe Dynamo janë takuar me njëri-tjetrin në finale gjashtë herë. Dhe rezultati i përgjithshëm i luftimeve të tyre është ende i barabartë.

Pika kryesore e Kupës, si dhe e kampionatit ukrainas, është përballja midis dy madhërive kryesore të futbollit vendas - Dinamo Kiev dhe Shakhtar Donetsk, të cilët kanë arritur në finale 25 herë dhe kanë fituar nëntë fitore secili.

Minatorët arritën në finalen e Kupës së Ukrainës për herë të parë në 1995, pasi kishin fituar menjëherë këtë trofe të nderuar. Në takimin vendimtar, i cili u zhvillua atëherë në Kiev, Shakhtar mundi Dnipro nga Dnepropetrovsk në një gjuajtje penalltish - 1: 1 (7: 6). Dhe në finalen e vitit të kaluar, minatorët mundën Chornomorets Odessa në Kharkiv me një rezultat 3: 0, duke filluar në Kupën 2014 si favoritët kryesorë.

Nga rruga, fituesi i parë i Kupës së Ukrainës në 1992 ishte Chornomorets, i cili në kohën shtesë theu rezistencën e Metalist Kharkiv - 1: 0.

Në finalet e 1/16 të tubimit aktual, ekipi nga Donetsk mundi Illichivets në Mariupol me rezultat 3: 0, dhe në finalet e 1/8 i shkaktoi një humbje të ngjashme ekipit Nikolaev, duke arritur me besim në çerekfinale. Dhe tani, për të arritur në gjysmëfinale, lagjet e specialistit rumun Mircea Lucescu duhet të luajnë në 26 Mars në Chernigov me Desna vendase.

Sa për rivalët kryesorë dhe, në fakt, të vetmit e Shakhtar nga Dinamo Kyiv, i cili mori kampionatin në Kupë për herë të fundit në 2007 (Shakhtar doli i mundur - 2: 1 - atëherë Shakhtar doli të ishte pjesëmarrje Dinamo jo pa vështirësi fitoi në shtëpi kundër Metallurg Donetsk - 3: 2. Dhe në lojë për arritjen e çerekfinales ata mundën një Shakhtar tjetër 4-0 larg Sverdlovsk (Luhansk Oblast).

Stadiumi "asnjanës"

Në të njëjtën ditë, 26 Mars, janë planifikuar tre lojëra të tjera, në të cilat do të përcaktohen të gjithë pjesëmarrësit në fazën gjysmëfinale: Slavutich (Cherkasy) - Niva (Ternopil), Metalist (Kharkiv) - Dinamo (Kiev) dhe FC "Ternopil" "(Ternopil) -" Chernomorets "(Odesë). Nëse, sigurisht, këto ndeshje, në të cilat mysafirët janë favoritë, nuk anulohen për shkak të situatës aktuale politike në vend …

Siç thuhet në Rregulloren e Lidhjes Profesionale të Futbollit të Ukrainës, do të përcaktohet qyteti pas përfundimit të të katër ndeshjeve të çerekfinaleve, të cilat do të marrin të drejtën për të pritur ndeshjen finale të shortit në 7 maj. Kushti kryesor është që të jetë zgjidhja ekipi i të cilit nuk do të luajë në njërën nga dy gjysmëfinalet më 15 prill.

Një nga shtatë qytetet ukrainase - Donetsk, Kiev, Odessa, Ternopil, Cherkassy, Chernigov ose Kharkiv, i cili organizoi ndeshjen vendimtare në 2013 - mund të bëhet "pronari" i finales tjetër të Kupës së vendit.

Ukraina pa futboll

Fatkeqësisht, në pranverën e vitit 2014, ekipet ukrainase nuk kishin kohë për futboll. Si, ndoshta, i gjithë vendi. Dhe askush nuk e di nëse finalet e Kupës do të zhvillohen në ditën e caktuar. Një fakt tregues është, për shembull, makthi për tifozët që Dinamo Kiev duhej të luante ndeshjen e tyre në shtëpi në Kupën Evropiane në Qipro …