1/8 Finale Të Kupës Së Botës 2014: Si Ishte Loja Gjermani - Algjeri

Ndeshja e gjashtë në 1/8 finale të Kupës së Botës FIFA u zhvillua më 30 qershor në qytetin e Porto Alegre. Më shumë se 40,000 tifozë në tribuna ishin dëshmitarë të takimit midis Gjermanisë dhe Algjerisë.

1/8 finale të Kupës së Botës 2014: si ishte loja Gjermani - Algjeri

Ekipi gjerman u konsiderua favorit në këtë çift, por gjermanët e kaluan tërë pjesën e parë qartë jo në nivelin e tyre. Ritmi i ndeshjes ishte i lartë dhe futbollistët afrikanë u përpoqën të mos ishin inferiorë ndaj lojtarëve gjermanë, as për sa i përket organizimit të lojës, as për nga aftësia, as për sulmet e mprehta. Duhet pranuar që algjerianët në pjesën e parë të takimit, veçanërisht në fillim të ndeshjes, sulmuan disi më ashpër. Ishte e habitshme që portieri gjerman Neuer ishte shumë nervoz. Ai bëri disa gabime të pajustifikuara.

Gjermanët ishin në gjendje të krijonin një moment vërtet të rrezikshëm në fund të pjesës. Kros gjuajti rrezikshëm nga jashtë zonës së penalltisë, por portieri shpëtoi Algjerinë, por Götze mund të shënonte golin e parë të lojës në përfundim. Por as kjo nuk ndodhi, pasi Mboli ruajti përsëri golin e tij.

Pjesa e parë përfundoi në barazim pa gola. Në të njëjtën kohë, skuadra algjeriane dukej shumë e shëndoshë, duke u përpjekur të mos ishte inferiore ndaj gjermanëve në asgjë.

Në gjysmën e dytë të takimit, shtoi Gjermania. Momente të rrezikshme filluan të shfaqeshin në portat e Afrikanëve. Müller, Lam, Schweinsteiger patën raste të jashtëzakonshme. Sidoqoftë Mboli mori guximin dhe bëri shumë pritje të shkëlqyera. Në vijën e parë, futbollistët afrikanë bënë pak - në pjesën e dytë, avantazhi i Gjermanisë ishte i rëndësishëm. Por rezultati në tabelë nuk ndryshoi deri në fund të kohës së rregullt - 0 - 0.

Në kohën shtesë, gjermanët vazhduan të shtypnin në portën e kundërshtarit. Atë që repartet e Lev nuk mund ta bënin në 90 minuta, ata e lëshuan tashmë në minutën e 92-të. Sulmuesi Schürrle shndërroi krosimin në krah në një gol. Gjermania kryesoi 1 - 0.

Pas topit të pësuar, lojtarët algjerianë nuk kishin më mundësinë e rikuperimit, pasi gjermanët vazhduan sulmin e tyre. Si rezultat, në minutën e 119-të, Ozil shënoi golin e dytë, i cili bëri të mundur heqjen e të gjitha pyetjeve në lidhje me fituesin e takimit.

Sidoqoftë, lojtarët e Algjerisë nuk e lanë fushën pa gol. Tashmë në kohën e ngjeshur të orëve shtesë, Abdelmumen Jabu riktheu një gol, por kjo nuk ishte e mjaftueshme për afrikanët.

Rezultati përfundimtar i takimit është 2 - 1 në favor të Gjermanisë. Francezët tashmë janë duke pritur për gjermanët në çerekfinale, dhe lojtarët e Algjerisë po largohen nga kampionati botëror i futbollit me një ndjenjë krenarie për vendin e tyre.