Si Përfunduan Ndeshjet E Fundit Të Fazës Së Grupeve Të Kupës Së Botës Në Brazil

Në ndeshjet e fundit të fazës së grupeve të Kupës së Botës në Brazil, u takuan skuadra nga grupet G dhe H. Ekipet nga Gjermania, SHBA, Portugalia, Gana, Algjeria, Rusia, Koreja e Jugut dhe Belgjika luajtën në fushat e stadiumeve në Brazil. Për disa ekipe, fati i arritjes në fazën e playoff-it u vendos, ndërsa të tjerët duhej të garonin për pjesëmarrjen e vazhdueshme në Kupën e Botës.

Si përfunduan ndeshjet e fundit të fazës së grupeve të Kupës së Botës në Brazil

Ndeshjet e para të ditës ishin takimet e rivalëve në Grupin G. Gjermanët luajtën me amerikanët, dhe kombëtarja portugeze kundërshtoi Ganën.

Ekipi gjerman mundi ekipin kombëtar të SHBA me një avantazh minimal 1 - 0. Goli u shënua nga Müller. Kjo top ishte tashmë e katërta për sulmuesin gjerman në turne. Gjermania kishte një avantazh të vogël në takim, por gjithashtu mund të themi se ekipi amerikan mund të rikuperohej mirë, por kjo nuk ndodhi kurrë. Fitorja e Gjermanisë e çon ekipin kombëtar të Leos nga vendi i parë në grup në fazën e playoffit, dhe amerikanët janë të kënaqur me vijën e dytë dhe gjithashtu presin ndeshjen tjetër.

Skuadra portugeze mundi ekipin kombëtar të Ganës me rezultat 2 - 1. Golin e parë dhe të fundit në turne e shënoi kapiteni evropian Cristiano Ronaldo. Të dy skuadrat mund të bënin rrugën e tyre në fazën tjetër të turneut, por për këtë gjermanët duhet të mundnin rivalët e tyre në një shkallë të gjerë, por kjo nuk ndodhi. Skuadra portugeze krahasohet për nga pikët me Shtetet e Bashkuara, por është inferiore ndaj këtyre të fundit për sa i përket diferencës së golave dhe golave të pësuar. Prandaj, janë evropianët ata që bëjnë shoqëri me afrikanët në këtë grup dhe shkojnë në shtëpi.

Në Grupin H, Belgjika mundi Korenë e Jugut 1 - 0. Goli vendimtar u shënua në pjesën e dytë. Klasa e ekipit evropian ndikoi në këtë katërshe të ekipeve kombëtare. Belgjikët fituan fitoren e tyre të tretë dhe kaluan nga vendi i parë në fazën e playoffit, ku ekipi i SHBA do të bëhet rivali i Evropianëve.

Ndeshja kryesore për tifozët rusë ishte loja Algjeri - Rusi. Repartet e Capello kishin nevojë vetëm për një fitore, dhe me një ndryshim të mirë të golave. Rusët ishin në epërsi 1 - 0 pas pjesës së parë, por ata nuk mundën të mbanin epërsinë. Nga standardi, futbollistët rusë ende pranuan. Rezultati i takimit 1 - 1 shënoi largimin e merituar të rusëve nga kampionati, dhe dërgoi ekipin algjerian në 1/8 finale të Kupës së Botës, ku ekipi afrikan do të jetë ekipi gjerman.