Aty Ku U Mbajtën Lojërat Olimpike Dimërore 1968

Në 1968, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar edhe një herë ia besoi mbajtjen e Lojërave Francës. Këtë vit, Grenoble është bërë kryeqyteti i garave sportive ndërkombëtare në sportet dimërore.

Aty ku u mbajtën Lojërat Olimpike Dimërore 1968

Vendimi përfundimtar që lojërat do të mbahen në Grenoble u mor në një takim të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) në 1964. Rivalët e Grenoble ishin qyteti japonez i Sapporo, kryeqyteti norvegjez i Oslos dhe Lake Placid, i vendosur në Shtetet e Bashkuara. Vendpushimi francez i skive fitoi me një diferencë të vogël në raundin e fundit të garës me qytetin kanadez të Calgary.

Në 4 vjet, në Grenoble u ndërtuan disa mjedise speciale sportive për lojërat, për shembull Stadiumin Olimpik. Pista e skive alpine dhe rrëshqitëse tashmë ekzistonin më herët, gjë që bëri të mundur uljen e kostove financiare të përgatitjes për Lojërat Olimpike.

Vetëm 37 shtete morën pjesë në lojëra. Ky konkurs ishte debutimi për ekipin marokene. Gjithashtu, Olimpiada e vitit 1968 ishte e para në të cilën ekipet e Republikës Demokratike Gjermane dhe Republikës Federale të Gjermanisë morën pjesë veç e veç.

Vendin e parë në renditjen jozyrtare të medaljeve e zuri Norvegjia, e cila reflekton nivelin e lartë të trajnimit të sportistëve të kësaj skuadre në sportet dimërore. Më e mira nga të gjitha, skiatorët norvegjezë e treguan veten e tyre. Skaterët dhe biatletistët sollën gjithashtu disa medalje.

E dyta me një vonesë prej vetëm një medalje ishte Bashkimi Sovjetik. Ekipi kombëtar i hokejve të BRSS mori ar. Patinatorët sovjetikë performuan shkëlqyeshëm. Një çift i Lyudmila Belousova dhe Oleg Protopopov morën vendin e parë, ndërsa Tatyana Zhuk dhe Alexander Gorelik u bënë të dytët. Gjithashtu, një ari i shkoi një atleti sovjetik për kërcim në ski, i cili ishte një sukses i rëndësishëm për BRSS në këtë disiplinë.

E treta ishte ekipi i Francës, vendi mikpritës. Pothuajse të gjitha medaljet e ekipit kombëtar u sollën nga skiatorë, niveli i të cilëve në Francë është tradicionalisht i lartë. Ekipi i Shteteve të Bashkuara performoi mjaft mesatarisht, duke përfunduar në vendin e 9-të në përgjithësi. E vetmja medalje e artë për vendin u soll nga Peggy Flaming, duke performuar në patinazh figurash.