Aty Ku U Mbajtën Lojërat Olimpike Dimërore 1976

Lojërat Olimpike Dimërore janë një nga ngjarjet më të rëndësishme sportive në botë. Përfaqësues të dhjetëra vendeve marrin pjesë në to, garat sportive transmetohen në të gjithë botën. Një nga më të ndriturit në historinë e sporteve ishte Lojërat Olimpike Dimërore 1976.

Aty ku u mbajtën Lojërat Olimpike Dimërore 1976

Fillimisht ishte planifikuar që Lojërat Olimpike 1976 të mbahen në Shtetet e Bashkuara në qytetin e Denver. Sidoqoftë, banorët lokalë kundërshtuan mbajtjen e tij, si rezultat, Komiteti Olimpik u gjend në një situatë shumë të vështirë, pasi përgatitja e Lojërave Olimpike zgjat më shumë se një vit kohë. Ndihmuar nga Austria, e cila tashmë kishte pritur Lojërat Olimpike në 1964 në Innsbruck. Si rezultat i marrëveshjeve me Komitetin Olimpik, Innsbruck përsëri priti Lojërat Olimpike Dimërore.

1123 persona nga 37 vende morën pjesë në garë, dhjetë disiplina sportive u paraqitën në lojëra: ski alpin, bobsleigh, biatloni, patinazh i shpejtë, kërcim në ski, ski ndër-vend, kombinim nordik, luge, patinazh figurash, hokej.

Sipas rezultateve të Olimpiadës, vendet fituese përcaktohen gjithmonë. Në Lojërat Olimpike në Innsbruck, atletët nga Bashkimi Sovjetik fituan një fitore bindëse, pasi kishin fituar 13 medalje ari, 6 argjendi dhe 8 bronzi në një luftë të hidhur. Vendin e dytë të nderuar e zuri GDR - 7 medalje ari, 5 argjendi dhe 7 bronzi. Vendi i tretë shkoi për atletë nga Shtetet e Bashkuara, ata morën 3 medalje ari, 3 argjendi dhe 4 bronzi.

Tifozët kujtuan Lojërat Olimpike në Innsbruck për intensitetin e lartë të luftës. Finalja e konkursit në hokej doli të ishte veçanërisht dramatike, në të cilën u takuan rivalët e vjetër - ekipet kombëtare të Bashkimit Sovjetik dhe Çekosllovakisë. Përkundër faktit që ekipi nga BRSS u konsiderua favorit, deri në fund të pjesës së parë, rivali fitoi me rezultat 0: 2. Në pjesën e dytë, lojtarët sovjetikë të hokejve ishin në gjendje të barazonin rezultatin, por tetë minuta para fundit të pjesës së tretë, atletët nga Çekosllovakia morën përsëri epërsinë. Dhe vetëm golat e Alexander Yakushev dhe Valery Kharlamov vendosën rezultatin përfundimtar në ndeshje - 4: 3 në favor të ekipit kombëtar të BRSS.

Skaterët Sovjetik gjithashtu performuan mirë. Në patinazh në dyshe, Irina Rodnina dhe Alexander Zaitsev fituan ari, në vallëzimin në akull, të parët ishin Lyudmila Pakhomova dhe Alexander Gorshkov.

Sergei Savelyev fitoi garën 30 km midis skiatorëve. Në distancën 15 kilometra, dy vendet e para shkuan për Nikolai Bazhukov dhe Evgeny Belyaev. Një tjetër medalje, bronzi, u fitua në garën e skuadrës. Ari u fitua me meritë nga atletë nga Finlanda. Gratë gjithashtu u dalluan - Raisa Smetanina fitoi garën e skive prej 10 kilometrash, dhe vajzat sovjetike gjithashtu fituan ari në stafetë.

Biathletët gjithashtu arritën sukses - Nikolay Kruglov fitoi të artën në garën individuale 20 km. Atletët sovjetikë fituan gjithashtu në stafetë.

Lojërat Dimërore të 1976 në Innsbruck ishin disa nga më intensivet dhe më emocionueset e Lojërave Olimpike dhe kanë hyrë në historinë e sporteve përgjithmonë.