Sa Zgjat Një Ndeshje Basketbolli?

Përmbajtje:

Loja e basketbollit është një nga më të njohurat në botë, por jo të gjithë mund të tregojnë se sa zgjat një lojë basketbolli. Të katërtat, orët shtesë, pushimet, pushimet - kohëzgjatja e tyre shpesh është e diskutueshme.

Sa zgjat një ndeshje basketbolli?

Si llogaritet koha në basketboll

Basketbolli është një nga ato sporte ku mbahet koha neto. Kronometri i gjyqtarit funksionon vetëm kur topi është në lojë. Nëse ai largohet nga fusha ose ka pauza të një natyre tjetër, koha e ndeshjes ndalet. Countdown i tij fillon përsëri pasi topi është në lojë.

Vetë loja ndahet në katër lagje të barabarta. Ato mund të zgjasin 10 ose 12 minuta. Në të njëjtën kohë, segmentet 12-minutëshe praktikohen aktualisht vetëm në Shoqatën Kombëtare të Basketbollit (NBA), e cila ekziston në Amerikën e Veriut. Në të gjitha turnetë e tjerë, një e katërta është e gjatë 10 minuta.

Loja fillon me një top kërcimi, i cili luhet në rrethin qendror të fushës. Ka 2 minuta pushime midis lagjeve. Në këtë rast, lagjet e dyta dhe të treta ndahen nga një pushim i gjatë - 15 minuta.

Ndeshja e basketbollit fitohet nga ekipi me më shumë pikë në fund të kohës së lojës (40 ose 48 minuta, në varësi të rregullave). Nëse rezultati është i barabartë, caktohet koha shtesë (5 minuta shtesë). Ekipet luajnë derisa të përcaktohet një fitues. Nuk mund të ketë barazime, kështu që shpenzohen aq kohë shtesë që kërkohet (një, dy, tre, etj.).

Të gjitha shifrat e cituara i referohen kohës neto të ndeshjes. Nëse marrim kohën e zakonshme, atëherë një lojë basketbolli, si rregull, zgjat rreth 1-2 orë astronomike (me pauza në lojë, me pushime, kohë shtesë).

Rregulla të veçanta

Secilit skuadër i jepen 24 sekonda për një sulm (në NBA - 32). Koha llogaritet nga momenti kur topi godet duart e lojtarit dhe para se të skadojë, skuadra duhet të heqë qafe "guaskën" e basketbollit. Përndryshe, gjyqtari do të ndërpresë sulmin me bilbilin e tij dhe do ta kalojë topin te skuadra tjetër. Si rregull, posedimi përfundon me një gjuajtje në unazën e kundërshtarit.

Përveç kësaj, në 8 sekondat e para të posedimit, topi duhet të transferohet nga gjysma juaj e fushës në anën tjetër. Dhe në një rivënie ose gjatë gjuajtjes së lirë, topi duhet të largohet nga duart e basketbollistit brenda 5 sekondave. Ekziston edhe një rregull prej 3 sekondash: ky është afati kohor që një lojtar të jetë nën unazën e kundërshtarit.

Rekord i kohëzgjatjes së lojës

Në vitin 2006, Amerika e Veriut organizoi ndeshjen më të gjatë të basketbollit ndonjëherë. Ekipet Duka dhe Karolina e Veriut luajtën për më shumë se 58 orë nga e shtuna në mëngjes deri të hënën në mbrëmje. Ndeshja u mbajt posaçërisht për të vendosur një rekord kohor dhe të ardhurat nga shitja e biletave u kanalizuan për bamirësi.