Kush Mori Pjesë Në Turneun Wimbledon

Përmbajtje:

Më 9 qershor 1877, banorët e një periferie modeste të Londrës të quajtur Wimbledon panë dy duzina zotërinj që luanin afër - pjesëmarrës në një turne po aq modest të tenisit në lëndinë. Spencer Gore ishte fituesi dhe fituesi i çmimit të parë të 12 guineas. Në kampionatin e hapur anglez nën numrin 127, datat e të cilit ishin 24 qershor-6 korrik 2013, pothuajse të gjithë "raketat" më të forta të tenisit botëror tashmë po luanin për shumë më shumë para.

Një nga zbulimet e turneut ishte gjermanishtja Sabine Lisicki

Çfarë është Wimbledon?

Kampionatet Wimbledon në anglisht konsiderohet më e vjetra dhe më prestigjozja nga të katër turnet në serinë profesionale Grand Slam. Pjesa tjetër mbahet në Melburn, New York dhe Paris.

Wimbledon mbahet çdo vit aty ku filloi për më shumë se 120 vjet - në fushat me bar të Klubit të Tenisit të All England Croquet dhe Lawn. Për çmime shumë herë më të mëdha se ato për të cilat luftoi Spencer Gore, pjesëmarrësit në kampionate moderne argumentojnë në dy teke, në dy dyshe dhe në një kategori të përzier.

Kë po ftoni?

Përzgjedhja për turneun, i cili konsiderohet si më "monarkiku" në Britaninë e Madhe dhe në botë (në fund të fundit, dikush nga familja mbretërore britanike duhet të marrë pjesë dhe të paraqesë çmimet kryesore), prerogativë e organizatave më të mëdha të tenisit në botë WTA (Shoqata e Tenisit të Grave) dhe ATP (Shoqata e Lojtarëve Profesionistë të Tenisit) … Prandaj, i gjithë sektori i zonjave, duke marrë parasysh vlerësimin e tij, u organizua nga WTA. Dhe kolegët nga rajoni Azi-Paqësor ishin të angazhuar ekskluzivisht në zgjedhjen e lojtarëve më të fortë meshkuj. Kështu është bërë.

Para së gjithash, ata identifikuan një listë me 32 lojtarë që kryesuan vlerësimin e Shoqatës të përpiluar një javë para fillimit (domethënë 17 qershor). Për më tepër, udhëheqësit morën pikë për shfaqje të tjera në bar, por vetëm në 12 muajt e fundit. Përveç kësaj, 75% e pikëve të shënuara nga ai në turneun më të mirë "bar" për veten e tij u shtuan në "derrkucin" e secilit tenist. Bazuar në gjithë këtë aritmetikë të ndërlikuar, u formua lista e turneut "pasardhës" -2013, i cili kryesohej nga Novak Djokovic, Andy Murray dhe shtatë herë fitues i Open English Angle Roger Federer.

Roger Federer arriti të bëhej një bashkautor i një prej ndjesive më të "profilit të lartë". Pasi humbi tashmë në raundin e dytë (1/32 finale) nga ukrainasi Sergey Stakhovsky - 7: 6, 6: 7, 5: 7, 6: 7, zviceranët e famshëm la kampionatin para afatit.

Sa gjithsej?

Organizatorët përfshinë 256 persona nga 44 vende në shortin kryesor. 128 gra përfaqësuan 36 vende, 128 burra - 35. Për më tepër, 27 federata, përfshirë atë ruse, paraqitën pjesëmarrës në të dyja teke.

Eh, Masha

Shumica e atletëve dolën për të luajtur nën flamurin e SHBA - 25. Midis tyre, 14 gra dhe 11 burra. Franca zuri vendin e dytë për nga numri i popullsisë - 22 persona (7 + 15). Një nga shtatë gratë franceze që shkëlqeu në gjykatat e Londrës ishte fituesja e beqareve Marion Bartoli. Vendin e tretë e zë Spanja, e cila u përfaqësua në Londër nga 21 tenistë (8 + 13). Më në fund, 19 atletë (8 + 11) garuan për Gjermaninë, përfshirë Sabine Lisicki, e cila luajti në finale në teke dhe u bë një nga zbulimet.

E pesta për nga numri i përgjithshëm i lojtarëve ishte Rusia. Ajo delegoi 15 tenistë në kryeqytetin e tenisit botëror (8 + 7). Përfshirë kampionen e vitit 2004 Maria Sharapova, e cila humbi në mënyrë të bujshme në raundin e dytë dhe Dmitry Tursunov, i cili mbuloi raketën tashmë në fillim.

Më i forti nga tenistët rusë doli të ishte Mikhail Youzhny. Në raundin e katërt (1/8 finale), ai humbi nga kampioni i ardhshëm Andy Murray - 4: 6, 6: 7, 1: 6. Ekaterina Makarova, e cila ka kaluar vetëm dy raunde, u bë më e mira në mesin e grave.

Lojtar tenisi jo në baba

Curshtë kurioze që nikoqiri i garës, Britania e Madhe e bashkuar, të vendosë vetëm 10 atletë (7 + 3) për turneun në shtëpi. Më të famshmit prej tyre janë fituesit në kategorinë e teke për burra Andy Murray dhe vajza e ish-mbrojtësit të Dinamo Kiev dhe ekipit kombëtar të futbollit të BRSS Elena Baltacha, e cila luajti vetëm një ndeshje. Nga rruga, të dy jetojnë në Skoci.

Fajkonja e bukur fluturuese

Djemtë me top mund të konsiderohen pjesëmarrës të plotë të përfitimit të tenisit në kryeqytetin e Perandorisë Britanike. Ose 250 djem dhe vajza të trajnuar posaçërisht për të mbledhur topa dhe peshqirë që fluturojnë në drejtime të ndryshme dhe kaluan një përzgjedhje serioze një ditë më parë. Si rezultat, vetëm një nga tre aplikantët e rinj fitoi të drejtën për të punuar përkrah yjeve të sportit.

Dhe pronarët e skifterëve britanikë ishin persona VIP absolutisht unikë, veçanërisht gjatë përgatitjes së konkursit. Detyrat zyrtare të këtyre zogjve të frikshëm përfshinin një punë shumë të vështirë. Ata kishin për detyrë të shkatërronin pëllumbat që mund të njollosnin rrobat e bardha të dëborës dhe veshjet e kërkuesve të trofeve dhe tifozëve.